RABKA-ZDRÓJ.turon fot. j. cieplinski W starym kościółku – Muzeum im. Władysława Orkana odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "gdzie TUROŃ chodzi... - rzecz o dawnym kolędowaniu" połączone z promocją książki pt. „Kultura ludowa Górali Zagórzańskich".

Choć wnętrze starego kościoła w Rabce-Zdroju, Muzeum im. Władysława Orkana już od grudnia zdobią dawne przebrania kolędnicze, to uroczyste otwarcie miało miejsce wczoraj. Na wernisażu wystawy "gdzie TUROŃ chodzi... - rzecz o dawnym kolędowaniu" pojawili się nie tylko zaproszeni goście, ale i sam... Turoń - w specjalnie przygotowanym widowisku przez grupę kolędniczą z Zespołu Regionalnego Rabianie z Raby Niżnej.

Była to tradycyjna kolęda z Turoniem, który robił niesamowity hałas i skupiał wzrok publiczności. Nieodłącznym elementem tego widowiska jest upadek Turonia i... ożywienie go, co symbolizowało odrodzenie ziemi po długiej zimie. , która na zimę zasypia by obudzić się wiosną. Taka kolęda miała przynieść gospodarzom w nowym roku zdrowie i dobrobyt, toteż z chęcią gościli kolędników w swoich domach.

Następnie w budynku biurowym Muzeum w sali Akademii Malarstwa na Szkle odbyła się promocja publikacji wydanej w 2013 r., pod redakcją dr Urszuli Janickiej - Krzywdy pt. "Kultura ludowa Górali Zagórzańskich". Monografia jest czwartym tomem serii dotyczącej Kultury ludowej Górali Polskich wydawanej przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej w Krakowie. Górale Zagórzańscy zamieszkują część Beskidu Wyspowego i północną stronę Gorców, jednak kiedyś etnografowie zaliczali również mieszkańców Rabki-Zdroju do tej grupy etnograficznej. Muzeum im. Władysława Orkana w dużym stopniu zostało poświęcone tej właśnie kulturze.

W ramach promocji książki, prelekcje dotyczące wybranych fragmentów artykułów wygłosili: Katarzyna Ceklarz, Dorota Majerczyk, Piotr Lulek i Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka – oraz dr Janicka Krzywda. Współtwórcy książki otrzymali pamiątkowe dyplomy, które wręczyła im, w imieniu burmistrz Ewy Przybyło, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Rabce-Zdroju Joanna Lelek.

Na tym nie koniec. Spotkanie zakończył "Wieczór z folklorem" na scenie Teatru Rabcio, gdzie zaprezentował się Dziecięcy Zespół Regionalny Majeranki oraz zespół KUD "FRA" z Serbii.

GALERIA. Otwarcie wystawy w rabczańskim Muzeum

GALERIA. „Wieczór z folklorem" w Rabce-Zdroju

Fot. Jan Ciepliński