tetnoNOWY TARG. Wernisaż był tak tłumny, że goście nie mogli się pomieścić w sali wystawowej na piętrze MOK-u. Część biesiadną przeniesiono do sali regionalnej. Frekwencja była wprost proporcjonalna do intensywności kontaktów towarzyskich oraz sympatii i szacunku, jakimi jest darzona autorka prac. Chodzi wszak o panią Janinę Tętnowską – „najmłodszą" członkinię Uniwersytetu Trzeciego Wieku i działającego przy MOK Klubu Plastyka Amatora „Wizja".

Wchodząc do pomieszczenia wypełnionego kilkudziesięcioma pracami w ozdobnych, kunsztownych ramach, można było odnieść wrażenie, że jest się na wystawie malarstwa. Takie złudzenie potrafił wywołać niebywale precyzyjny i delikatny haft. Swoje obrazy – kompozycje kwiatowe, pejzaże, rodzajowe scenki, portrety, ikony – pani Janina maluje bowiem kolorowymi nićmi, uzyskując perfekcję rysunku i wysmakowaną subtelność barw. W jakże pracochłonnej technice haftu jest zdolna nawet „kopiować" dawnych mistrzów.

Walory jej prac były doceniane podczas dorocznych konkursów Amatorskiej Twórczości Plastycznej, haftowane dzieła zdobywały uznanie i nagrody, a to było zachętą do dalszej unikatowej twórczości.

W nie zdradzimy której wiośnie swojego życia jest przy tym pani Janina osobą tak pogodną, życzliwą i ruchliwą, że budzi podziw.

- Lubię ruch, lubię ludzi i tak już od przed wojny... - rzekła skromnie nim zagłuszyło ją gromkie „Sto lat!..." przy toaście.

Naręcze kwiatów pomogła dźwigać rodzina, a grono przyjaciół – z UTW i z Klubu – ochotnie podniosło kieliszki z winem.

A jaką rolę spełnia pani Janina w UTW, najlepiej ujęła prezeska Stowarzyszenia, Maria Kopytek, zdradzając:

- Bez Jasi nie ma żadnej wycieczki. Jak wędrujemy po górach, to młodsze zatrzymują się przed trudniejszym podejściem i czekają. A potem mówią: „ - Jak Jasia weszła, to my też damy radę...".

Takiego „wierchowania" – po górach i wyżynach sztuki; takiej pogody, werwy i zręczności palców, tylu przyjaciół - życzymy pani Janinie do setki!

A wystawa w sali na piętrze MOK-u jest imponująca i niezwykła.

Fot. Anna Szopińska

Galeria zdjęć - tutaj:

Haftowane obrazy pani Janiny