Wydarzeniekoncert patriotyczny pod patronatem medialnym naszej gazety internetowej Podhale Region

RABKA-ZDRÓJ. Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych obchodzony był 1 marca, jednak raper Tadeusz "Tadek" Polkowski zdecydował się na akcję koncertowo-edukacyjną, która trwa o wiele dłużej, niż jeden dzień. O tym, że należy przypominać o „Żołnierzach Wyklętych" najlepiej widzą Ci, którzy przyszli na niedzielny koncert patriotyczny w Rabce-Zdroju.

Akcja „Burza 2014" dotarła do Rabki-Zdroju. Mieszkańcy Uzdrowiska mieli to szczęście, że koncert Tadeusza "Tadka" Polkowskiego zbiegł się w czasie z obchodzonym Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych, dzięki czemu, organizatorzy mogli zaplanować dwudniowe uroczystości. Koncert przypadł do gustu publiczności, w końcu wiedzieli po co przyszli do Galerii MOK „Po Aniołem": Chcieli usłyszeć „Niewygodną prawdę" – bo to tytuł debiutanckiego albumu studyjnego Tadeusza „Tadka" Polkowskiego.

Płyta ta, ma tak naprawdę misję specjalną do wykonania. Nie jest to muzyka, która wpada w ucho, ani tym bardziej taka, która podbija listy przebojów. To pierwsza płyta w Polsce z patriotycznym rapem – nawołuje, by poznać historię Polski i być dumnym ze swojego pochodzenia, a nie jak ma to ostatnimi czasy miejsce – narzekać i „pluć" na nasz kraj. Ma przypominać o ludziach, których „niezłomność i wiara były ostatnią bronią." W tekstach pojawia się rotmistrz Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna, ps. „Inka", mjr Zygmunt Szendzielarz - ps. „Łupaszko", a także postać znana z Podhala mjr Józef Kuraś „Ogień"

„Gaśnie Ogień na Podhalu, ginie Polska niepodległa."

Choć to nie jest płyta, na której autor chce zbić majątek, o czym sam informuje: Nawet nie będę próbował zarobić na tej płycie, dlatego w sklepach pewnie jej nie zobaczycie, to po koncercie w Rabce-Zdroju sprzedała się bardzo dobrze. Niektórzy kupując płyty przekazywali o wiele większe kwoty, niż musieli zapłacić.

Przypomnijmy, Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" obchodzony jest oficjalnie w Polsce od 2011 roku. Został ustanowiony – W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym" – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu (...) – jak czytamy we wstępie do ustawy.

GALERIA

Fot. Jan Ciepliński