lesmNOWY TARG. 56. Salon Poezji w ratuszu był „Przedsmakiem raju". Zapewniła to dwójka krakowskich aktorów: Iwona Konieczkowska z Teatru Stu i Maciej Jackowski z Teatru Słowackiego. Czarowali oni poezją Bolesława Leśmiana.

Ponieważ jednak poetyckie spotkanie miał przeniknąć miłosny wątek – zaczęło się od lirycznego dialogu wszechczasów, czyli przypisywanej Salomonowi „Pieśni nad Pieśniami". Czytane na dwa głosy partie Oblubieńca i Oblubienicy, potem mickiewiczowska „Niepewność" – były preludium do gęstej od symboliki, niezwykłych metafor, fantastyki i zmysłowości poezji Leśmiana. W interpretacji nie lada mistrzów sceny coraz namiętniej brzmiały melodyjne, romantyczne i baśniowe strofy, którym żaden z późniejszych polskich liryków już nie dorównał.

Zmysłowość i sugestywność, erotyzm i metafizyka tworzyły klimat półsnu, półjawy, wypełniony istotami z tego i nie z tego świata. Poezja Leśmiana ożywiona aktorskim talentem znów dała słuchaczom odczuć, jak mocno jest zakorzeniona w zbiorowej podświadomości.

Z gęstwiny niespodzianych zdarzeń i zachwytów, z ziemi ułomnej, ale przenikniętej miłosnym przymusem – wszystko w tej osobliwej poezji zdało się wyrywać ku czemuś nieznanemu, obecnemu jedynie w przeczuciu. Całą naturę i wszelkie stworzenie przenika też bowiem tęsknota za rajem. O tym przekonywały wybrane do czytania utwory, wiersze i nasycone fantastyką ballady.

A współtworzyła klimat dziwności i miłosnych udręk nastrojowa, zmienna gitarowa muzyka Piotra Grząślewicza – utalentowanego gitarzysty z Krakowa.

Iwona Konieczkowska – artystka uzdolniona wokalnie, która zdobywała szlify i nagrody na przeglądach piosenki aktorskiej, znana już w Nowym Targu ze swoich wykonań piosenek Jacquesa Brela – 56. Salon Poezji też ubarwiła partiami śpiewanymi.

Gośćmi kolejnego, 57. Salonu Poezji, planowanego w ratuszu (jak zwykle o godz. 11) na 16 marca, będą Andrzej Rozmus i Marcin Kalisz – z poezją dla dorosłych.

Fot. Anna Szopińska

Tutaj - galeria zdjeć:

Leśmianowski Salon Poezji