mechiNOWY TARG. Ślady prekolumbijskich cywilizacji, ale i współczesność wielkiego kraju pełnego kontrastów, muzykę graną na ulicach i weselach, film o swoistym klimacie, meksykańską literaturę i kuchnię - obejmował bogaty program kilkudniowych Spotkań z kulturą meksykańską „Mexico, Mexico..." w MOK-u.

Zaczęło się wszystko ilustrowaną slajdami opowieścią dziennikarza, podróżnika, literaturoznawcy i autora książek - Łukasza Gołębiewskiego, o starych cywilizacjach i najeździe hiszpańskich konkwistadorów, także o Meksyku współczesnym – kraju bogactwa i biedy, fascynującej przyrody i narkotykowych karteli. Zawarły się w tej opowieści również praktyczne rady dla podróżnych z Europy.

Spotkania były okazją do uczestniczenia w przeglądzie, nagradzanych, interesujących produkcji filmowych – fabularnych, refleksyjnych, dokumentalnych. Meksykańskimi rytmami porwali publiczność prawdziwi Mariachi, czyli orkiestra uliczna w postaci zespołu „Los Amigos". Podczas degustacji urządzonej przez restaurację „Copacabana" uczestnicy Spotkań mogli skosztować quesadilli, na którą składały się tortilla, ser, kiełbaski, kukurydza, sos meksykański.

Nie brakło w tym maratonie miejsca i na charakterystyczną dla Meksyku produkcje – telenowelę pokazaną „od kuchni" przez Jacka Fliga.

Podziękowania składają organizatorzy dla: Ella Films, Ragusa Film, Puente Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacji Instytutu Kultury Latynoamerykańskiej, Ambasady Meksyku w Polsce, także dla sponsorów, którymi byli: Destino Mexico i SklepMeksykański.pl, Restauracja Copacabana, Wydawnictwo Claroscuro, Wydawnictwo Drzewo Babel, Wydawnictwo Jirafa Roja, Wydawnictwo Prozami, Wydawnictwo Remi, Wydawnictwo Replika,Wydawnictwo Sonia Draga, Wydawnictwo Widnokrąg, Wydawnictwo Znak.

Następne Spotkania z kulturą..... szykują się na październik.

Fot. Archiwum MOK

Tutaj - galeria zdjęć:

Mexico, Mexico...

Fot. archiwum MOK, Anna Szopińska, Zbigniew Krauzowicz