NOWY SĄCZ. trad 019Tytuł „U górali w Bukowinie Tatrzańskiej" piątego wieczoru z cyklu „Tradycja przez Pokolenia" może być trochę mylący. Tak naprawdę to górale z Bukowiny Tatrzańskiej odwiedzili Nowy Sącz, ale to ich wspaniała muzyka,śpiew i taniec przeniosła zgromadzoną publiczność na Podhale.

Gośćmi piątego wieczoru zorganizowanego przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w ramach cyklu „Tradycja przez Pokolenia" byli muzykanci z bukowiańskich zespołów regionalnych „Orlynta", „Mali Wiyrchowianie" i „Wiyrchowianie". Licznie zgromadzona publiczność w sali im. Lucjana Lipińskiego w Nowym Sączu przeniosła się w świat górali z Podhala za sprawą koncertu „W Bukowinie słychno śpiywanie i granie". Tym sposobem Lachy Sądeckie w sobotni wieczór zapoznały się historią muzyki podhalańskiej, jak i dziejami samej Bukowiny Tatrzańskiej.

Zaprezentowano wszystko to, co górale mają w sercach, czyli przede wszystkim śpiew, taniec i podhalańską muzykę. Jednak nie zabrakło też gawęd, literatury, regionalnych potraw i rękodzieła. O swojej pasji pisania książek barwnie opowiadała Stanisława Galica-Górkiewicz. W holu MCK SOKÓŁ odbyła się natomiast wystawa malarstwa na szkle bukowiańskiej artystki Agnieszki Górkiewicz, a dzieci z bukowiańskiej Szkoły Ginących Zawodów miały okazję zaprezentować swoje prace, w tym ceramikę.

O tym, jak wyglądała Bukowina Tatrzańska drzewiej, barwnie opowiadał Bartłomiej Koszarek, a gawędzie towarzyszyła prezentacja archiwalnych zdjęć. Dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury przypomniał także, że „Dom Ludowy" to przede wszystkim miejsce, gdzie młodzi ludzie mogą poznawać i kultywować podhalańskie tradycje.

Te opowieści, od lokalizacji wsi poprzez zasłużone dla regionu postaci, dotarły aż do dzisiejszych czasów, a wtedy Bartłomiej Koszarek przekazał pałeczkę Wójtowi Stanisławowi Łukaszczykowi, który przybliżył zgromadzonej publiczności współczesną Bukowinę Tatrzańską. Choć ta niewielka miejscowość ostatnimi czasy stała się miejscem wypoczynku dla wielu turystów i zrobiła w swoim rozwoju ogromny krok w przód, to nie zapomina o tradycjach i ludziach zasłużonych dla podhalańskiej kultury.

Wieczór zakończył się wyjątkowo miłym akcentem, jednoczącym górali podhalańskich i lachów sądeckich. „Złote Jabłka Sądeckie" zostały wręczone wójtowi Stanisławowi Łukaszczykowi i Bartłomiejowi Koszarkowi przez Starostę Nowosądeckiego Jana Golonkę i radnego Stanisława Węglarza.

Dyrektor Antoni Malczak i Przewodniczący Komisji Kultury Sejmiku Województwa Małopolskiego, Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Leszek Zegzda – w asyście lachowskiej pary z Podegrodzia – podarowali natomiast wyjątkowe dyplomy zdobione haftowanymi sercami, a górale z Podhala odwdzięczyli się, wręczając obraz regionalnej artystki. Tak właśnie zakończył się wieczór „U górali w Bukowinie Tatrzańskiej", który odbył się w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

GALERIA

Fot. Wojciech Kubina