latalNOWY TARG. Grafikę z bardzo wysokiej półki gości teraz nowotarski ratusz. Powiało wielkim światem. Chiny, Irlandia, Kanada, USA, Niemcy, kraje skandynawskie – tam wszędzie wykładał, pracował, prowadził warsztaty Zbigniew Latała – artysta o ścisłym umyśle, mistrz grafiki komputerowej, fotografik, autor plakatów. Wystawa jego prac w Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego nosi tytuł "Między płaszczyzną, a przestrzenią".

Cóż tak zajętego i uznanego twórcę sprowadziło do Nowego Targu? Może sentyment... Krakowianin z urodzenia, miał ojca muzyka. Z nim jak chłopiec przyjeżdżał w wakacje do miasta, mieszkając w pokoiku nad klasami starej Szkoły Muzycznej. Tym wspomnieniem podzielił się z przybyłymi na wernisaż autor prac zdumiewających poziomem warsztatu, konceptem, perfekcją wykonania.

Zbigniew Latała to człowiek prawdziwie „multimedialny".

- Zawsze fascynowały mnie obszary na pograniczu techniki i sztuki – wyznał w ratuszu.

Nic dziwnego – jest wykładowcą Politechniki Krakowskiej oraz Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego. Zdobył tytuł doktora w dziedzinie komputerowego przetwarzania i analizy obrazu, specjalizuje się w nowoczesnej grafice komputerowej. Prowadzi zajęcia z grafiki komputerowej i multimediów. Zajmuje się projektowaniem, fotografią, nowymi mediami, socjologią. Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów artystycznych. Brał udział w ponad 80 wystawach w Polsce i na świecie. Na krakowskim Kazimierzu prowadzi własną galerię sztuki pro3ll.com.

Od czasu studiów zainteresowania kierowały go w stronę fotografii i filmu. Teraz pracuje jako adiunkt na Politechnice Krakowskiej (Wydział Mechaniczny, Instytut Informatyki Stosowanej), na Krakowskiej Akademii im. A. Frycza – Modrzewskiego (Wydział Architektury i Sztuk Pięknych) oraz w Małopolskiej Wyższej Szkole Zawodowej im. J. Dietla (Wydział Edukacji Techniczno – Informatycznej). Z tymi zatrudnieniami łączy pracę dziennikarza i fotoreportera oraz grafika komputerowego w wydawnictwach polskich i skandynawskich (czasopisma: Fantastyka, Motor Hobby, Czwarty Wymiar, Nie z tej Ziemi, Det Ukjente).

Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów krajowych i międzynarodowych w dziedzinie fotografii, plakatu, grafiki komputerowej. Jego prace trafiły do liczących się kolekcji w kraju i za granicą, reprodukcje opublikowano w wielu książkach i czasopismach. Jako jedyny artysta nie będący absolwentem Akademii Sztuk Pięknych został zaproszony do prezentowania swoich prac w prestiżowej książce Krzysztofa Dydy pt. "The Polish Poster of 21st Century". Jego działalność naukowa została uhonorowana Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Tej klasy naukowca, dydaktyka, wszechstronnego i ultranowoczesnego artystę – na wernisażu osobiście, a teraz w jego dziełach - ma zaszczyt gościć Nowy Targ.

Skrzypcową muzyką umiliła wernisaż Aleksandra Bednarczyk. To już był artyzm nie powiązany z techniką...

Tutaj - galeria zdjęć:

Mistrzowska grafika komputerowa

Fot. Anna Szopińska