malen1NOWY TARG. Najpierw Maleniec, Teraz Nowy Targ, potem Kraków, Radoszyce, Kielce – to miejsca, gdzie gościła, gości i gościć będzie wystawa wieńcząca międzynarodowy plener „Spotkania w Maleńcu". Na ścianach Galerii BWA „Jatki" zawisły prace inspirowane miejscem, gdzie czas się zatrzymał.

Osobliwy zakątek leży na krańcach województwa świętokrzyskiego, w powiecie koneckim (stolica powiatu - Końskie). W kupionej pod koniec XVIII wieku przez kasztelana Jacka Jezierskiego wsi Maleniec powstał znaczący w ówczesnej Rzeczypospolitej ośrodek przemysłowy. Rudę żelaza wydobywano w okolicach Łysej Góry pod Żarnowem, a na rzece Czarnej zbudowany został potężny zbiornik o powierzchni 16 hektarów. Woda z niego zasilała urządzenia zakładu opartego na działaniu koła wodnego. Tak siły natury sprzęgły się z prostą i efektywną technologią. W Maleńcu powstawały wówczas sztaby druty, topory, siekiery, łopaty, żelazne naczynia stołowe i narzędzia gospodarcze. Wizytował ten zakład sam król Stanisław August w drodze na Ukrainę.

Zabytkowy ośrodek hutniczy jest dziś samorządową placówką kultury, unikatowym muzeum ekologicznej technologii. Ale też przestrzenią artystycznych wydarzeń. Poczesne miejsce zajmują wśród nich plenery malarsko-fotograficzne, które odbywają się co roku, skupiając artystów z różnych krajów. Międzynarodowe bractwo tworzy w miejscu oddalonym od zgiełku cywilizacji, pośród przyrody, która przez stulecia współdziałała z ludzką mądrością. Stąd twórcy czerpią swoje inspiracje i energię, oddychając klimatem dawności, który sprzyja artystycznej refleksji.

Tegoroczny międzynarodowy plener malarski współorganizowały Stowarzyszenie Forum Innowacyjności Odin i krakowska Galeria Labirynt. Kuratorem pleneru była – obecna wraz z mężem na wernisażu w „Jatkach" - prof. Teresa Żebrowska z Instytutu Pedagogicznego w Krakowie. Prócz państwa Żebrowskich uczestniczyli w malenieckim plenerze artyści związani z Instytutem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach – prof. Małgorzata Bielecka (też przybyła do Nowego Targu na otwarcie wystawy), Teresa Ślusarek i Katarzyna Ziołowicz; także Aleksander i Jerzy Dmitrukowie z Krakowa. Z Rumunii przybył na plener do Maleńca Christian Ruta Fuger, z Czech – Antonin Gavlas, z Francji – Lucienne Smagala. Ją również „Jatki" miały przyjemność gościć na wernisażu. A do malenieckiej „międzynarodówki" dołączyła trójka artystów ze Stanów Zjednoczonych: Atanaska Tassart, Linda Lee Nicholas z Nowego Jorku i Krystyna Spisak-Madejczyk z Florydy, ubogacają przedsięwzięcie swoim oryginalnym spojrzeniem.

Leszek Żebrowski, prezentując przy otwarciu wystawy uczestników międzynarodowego pleneru i ich dzieła, rzucił myśl, że podobny plener mógłby się odbyć i w Nowym Targu...

Na razie pozostaje zaprosić do Galerii na spotkanie z niezwykłymi pracami powstałymi osobliwym miejscu. Są to obrazy, grafiki, dzieła na papierze tworzone w rozmaitych stylach i technikach własnych.

Przy wernisażu ich obiorowi sprzyjała nastrojowa, gitarowa muzyka uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej z klasy Andrzeja Krawca.

Fot. Anna Szopińska

Tutaj - galeria zdjeć:

Plon Spotkań w Maleńcu