KRAKÓW. Książkapieninskie nuty fot. Ewa Pawlik Michała Słowika-Dzwona "Pienińskie nuty. Zbiór pieśni szczawnickich" miała swoją promocję w Bibliotece Górskiej w Krakowie. Wszyscy zebrani mieli okazję nie tylko zobaczyć teksty i nuty na druku, ale i usłyszeć muzykę pienińską, gdyż wystąpił Zespół Regionalny im. Jana Malinowskiego ze Szczawnicy oraz Kapela Jana Kubika z Krościenka.

"Pienińskie nuty. Zbiór pieśni szczawnickich" to zbiór 1600 pieśni i przyśpiewek szczawnickich, które za swojego życia zebrał poeta i twórca ludowy Michał Słowik-Dzwon (1907-1980). Za swoje dokonania dla sztuki i regionu został uznany za najwybitniejszego poetę pienińskiego. Teraz, ponad 30 lat po śmierci artysty, nakładem krakowskiego wydawnictwa Astraia ukazał się zbiór pieśni szczawnickich. Książka zawiera nie tylko teksty zbierane przez lata przez Michała Słowika-Dzwona, ale także kolorowe ilustracje również autorstwa szczawnickiego artysty. Teksty o tańcach pienińskich napisane przez Michała Słowika-Dzwona oraz Anielę Krupczyńską oraz płyta, na której tradycyjne melodie ludowe wykonał Zespół Regionalny im. Jana Malinowskiego ze Szczawnicy stanowią doskonały dodatek to tej nowej pozycji na rynku książkowym.

W spotkaniu promocyjnym uczestniczyła rodzina Michała Słowika-Dzwona, czyli Zofia Jankowska Bańkosz oraz Jan i Anna Malinowscy, a także Jolanta Jarocka-Bieniek, Aniela Krupczyńska, Zofia Stojakowska-Staichowa, Andrzej Dziedzina Wiwer, Alina Lelito, prof. Ludwik Frey. Spotkanie, prowadzone przez wydawcę zbioru, Rafała Monitę, przebiegało we wspaniałej, ciepłej atmosferze.

GALERIA

Fot. Ewa Pawlik