ZAKOPANE. posa zakopane logoW trakcie Wielkiej Gali Poezji w Zakopanem poznaliśmy zwycięzców XII edycji konkursu poetyckiego „Gala 2014", na który wpłynęło w tym roku blisko 200 utworów. W kategorii juniorów tytuł Mistera Poezji 2014 otrzymał Mikołaj Motyka, w kategorii seniorów Miss Poezji 2014 została Antonina Kudasik, natomiast w kategorii absolwentów honorowy tytuł Mistera Poezji 2014 przypadł Kacprowi Hubickiemu.

Nauczyciele literatury Agnieszka Warek i Maciej Pinkwart nominowali do udziału w tegorocznym konkursie 46 osób, które są autorami 132 tekstów. Na Wielkiej Gali Poezji, która miała miejsce w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Artystycznej w Zakopanem nagrodzone wiersze były prezentowane przez aktorów Teatru Witkacego Katarzynę Pietrzyk i Krzysztofa Najbora. Oprawę muzyczną tworzyli nauczyciele Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza pod kierunkiem Jana Siaśkiewicza. Scenografię Gali stworzyli Renata i Andrzej Mrowcowie oraz Lidia Rosińska i Jadwiga Rogowiec, wraz z uczniami fakultetu plastycznego POSA.

Prace oceniało 5-osobowe jury, w składzie: Grażyna Malinowska, polonistka z POSA (przewodnicząca, Zakopane), Justyna Jasiorkowska (nauczycielka, wicedyrektor ZPSA, Zakopane), Justyna Kowalik (polonistka, poetka, Londyn), Renata Piżanowska (fotografik, redaktor Wydawnictwa „Wagant", Nowy Targ), Andrzej Zalewski (polonista, poeta, bibliotekarz, Kopenhaga). Jury ustaliło następującą listę zwycięzców, przyznając następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii juniorów:

Pierwsze miejsce, Grand Prix, Złotą Różę Poezji i nagrodę Starosty Tatrzańskiego otrzymał Mikołaj Motyka z klasy IV za wiersz pt. Las do góry nogami. Mikołaj Motyka otrzymał także honorowy tytuł Mister Poezji 2014.

Drugie miejsce i Srebrną Różę Poezji otrzymał Jakub Sichelski z klasy VI za wiersz pt. Smaczne wspomnienia.

Trzecie miejsce i Brązową Różę Poezji otrzymała Małgorzata Orawiec z klasy V za wiersz pt. Medalista.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Maria Michniewska z kl. V za wiersz pt. Kraina zmarłych oraz Agnieszka Utracka z kl. VI za utwór bez tytułu, rozpoczynający się słowami Przełknij się...

W kategorii seniorów:

Pierwsze miejsce, Grand Prix, Złotą Różę Poezji i nagrodę Burmistrza Zakopanego otrzymała Antonina Kudasik z klasy IX za wiersz bez tytułu, zaczynający się od słów: Zawsze chciałem... Antonina Kudasik otrzymała również honorowy tytuł Miss Poezji 2014.

Drugie miejsce i Srebrną Różę Poezji otrzymała Aleksandra Birecka z klasy IX za wiersz pt. Kontrapunkt.

Trzecie miejsce i Brązową Różę Poezji otrzymała Justyna Sikora z klasy IX za utwór pt. Sąd.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Kacper Borkowski z kl. IX za wiersz pt. Najgorszy zawód świata.

W kategorii absolwentów:

Pierwsze miejsce, Grand Prix, Złotą Różę Poezji i nagrodę Towarzystwa Edukacji Artystycznej w Zakopanem otrzymał Kacper Hubicki, uczeń I klasy gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Oswalda Balzera w Zakopanem za wiersz bez tytułu, rozpoczynający się słowami Czerwone wino.... Kacper Hubicki otrzymał również honorowy tytuł Mister Poezji 2014.

Drugie miejsce i Srebrną Różę Poezji otrzymała Zofia Walczewska z II klasy Liceum Ogólnokształcącego Ojców Pijarów w Krakowie za wiersz pt. Express.

Trzecie miejsce i Brązową Różę Poezji otrzymała Kinga Dusik z II klasy Liceum Ogólnokształcącego Ojców Pijarów w Krakowie za wiersz pt. Nie-poetyka.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: Natalia Dziurny z klasy III Liceum Oswalda Balzera w Zakopanem za wiersz pt. Byłam ćmą oraz Ewa Utracka z II kl. Liceum Oswalda Balzera w Zakopanem za utwór bez tytułu rozpoczynający się od słów Ostrość słów...

Nagrody specjalne:

Nagrodę Dyrektora Szkoły Zofii Ziach dla najwyżej ocenionej autorki otrzymała Antonina Kudasik z klasy IX.

Nagrodę Justyny Jasiorkowskiej za najlepszy wiersz o tematyce miłosnej otrzymała absolwentka POSA Kinga Dusik za utwór pt. Płeć.

Nagrody Mirosława Nadymusa otrzymali:
Zuzanna Mrugacz z kl. VI za wiersz pt. Koniec szczęścia
Tadeusz Kmiecik z kl. IV za wiersz pt. Kamień
Anna Grzegorczyk z kl. VI za wiersz pt. Widmo Brockenu
Stefania Mitan-Abel z kl. VIII za wiersz pt. Hey, Charlie
Kacper Borkowski z kl. IX za wiersz pt. Najgorszy zawód świata
Aleksandra Birecka z kl. IX za wiersz pt. Kontrapunkt
Zofia Walczewska za wiersz pt. Nieświat
Ewa Utracka za wiersz bez tytułu, rozpoczynający się od: Ostrość słów.

Nagrody Justyny Kowalik otrzymali:
Natalia Dziurny za zestaw wierszy
Zofia Walczewska za wiersz pt. Express
Stefania Mitan-Abel za wiersz pt. Hey, Charlie!

Nagrody Macieja Pinkwarta otrzymały: Justyna Sikora z kl. IX za umiejętność wskazywania dróg przy jednoczesnej sztuce zacierania na nich śladów, zaprezentowaną szczególnie w wierszu Pytanie opisowe oraz Ewa Utracka za wyjątkową wierność dla poezji.
Nagrodę Renaty Piżanowskiej z Wydawnictwa "Wagant" otrzymała Aleksandra Birecka z kl. IX za wiersz pt. Upadek.

Swoje nagrody przyznał także dyrektor Teatru Witkacego – Andrzej Dziuk. Otrzymały je Agnieszka Utracka (za wiersz *** Przełknij się...) oraz Wiktoria Zawiła (za wiersz Teraźniejszość).

XII konkurs poetycki „Gala 2014" ogłoszony został przez Dyrekcję Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem wraz z Radą Rodziców POSA dla uczniów i absolwentów POSA.