liptowPOLSKA-SŁOWACJA. XX Kongres Związku Euroregion „Tatry" będzie się odbywał w anturażu liptowskich pejzaży, obrazków z krainy bogatej historią, osobliwościami przyrody, urodą krajobrazu wielce rozmaitego. To zasługa fotografików z Fotoklubu działającego przy Liptowskim Muzeum w Rużomberku. Już od dziewięćdziesięciu lat...

Wystawa EUROfotoLIPTÓW prezentuje zaledwie cząstkę dokonań grona, które na wernisażu w nowotarskiej siedzibie Euroregionu „Tatry" stawiło się licznie i ochotnie. Zapał liptowskich artystów obiektywu wystarczająco tłumaczy uroda krainy, w której przyszło im żyć. Historia, piękno, cuda natury – inspirują do utrwalania i podziwu. A sam „Fotoklub" od wielu lat współpracuje z towarzystwami fotograficznymi z Polski, Czech, Węgier, Ukrainy i Słowacji. Organizuje spotkania, plenery i wystawy.

Dziesięcioletnią tradycję mają międzynarodowe spotkania „INTERfotoPLENER LIPTOV", które dały początek kolekcji fotografii Liptowa, eksponowanej teraz w nowotarskiej siedzibie Euroregionu. Fotoklub z Rużomberku łączy różne osobowości i pokolenia. Dość wspomnieć, że jeden z członków prawie wiekowego Fotoklubu to jego rówieśnik.

A rozległa, zalana słońcem i przecięta wstęgą Wagu kraina aż kusi, by łowić obiektywem jej wielorakie piękno. Północny region Słowacji jest jednym z najbardziej malowniczych jej obszarów. Od północy zamknięty szczytami Wielkiej Fatry, Gór Chotczańskich i grzbietem Tatr Zachodnich, od południa ma za granicę łańcuch Tatr Niskich. Na Liptowie biorą swój początek Czarny Wag i Biały Wag, łącząc się w najdłuższą rzekę Słowacji. Najcenniejsze górskie obszary chronią aż trzy parki narodowe, ale kwitną tu też narciarstwo biegowe i zjazdowe. Turystów przyciągają fantastyczne czeluście jaskiń, źródła leczniczych i termalnych wód. Prócz gór ma ta kraina i swoje morze – Liptowską Marę. O historii świadczą ruiny średniowiecznych zamków: Likawy i Liptowskiego Hradu; dwory i pałace, ale i żywy skansen kultury ludowej, cudowna enklawa, w której czas się zatrzymał – Wlkoliniec wpisany na światową listę dziedzicwa kulturowego UNESCO. Drewniany kościół w Św. Krzyżu jest jedną z największych drewnianych budowli w Europie. To wszystko nadaje liptowskiej ziemi charakter turystyczno-rekreacyjnego zagłębia.

Nieodparty urok i obfitość zabytków, różne i piękne oblicza Liptowa – pokazują fotograficy w swoich obrazach, ze świadomością, że nie ogarną mnóstwa wrażeń. Ale zaciekawią i skuszą. Liptów zresztą zawsze kusił górali z mniej słonecznej, zimniejszej strony Tatr – jako mityczna niemal kraina dostatku i urodzaju, miodem, mlekiem i winem płynąca.

Fot. Anna Szopińska

Tutaj - galeria zdjeć:

Liptów w obiektywie