egiptPod patronatem naszej gazety internetowej PODHALE REGION

NOWY TARG. Sfinks był Chefrenem czy kosmitą? Co dziś wiemy o sposobie budowy piramid i jakie zagadki kryją wnętrza tych fascynujących budowli w Dolinie Królów? To tylko niektóre z frapujących ciekawostek, w jakie obfitowała multimedialna gawęda Macieja Pinkwarta ilustrowana slajdami autorstwa Renaty Piżanowskiej.

Pierwszy afrykański wieczór z cyklu „Mam Wam coś do powiedzenia", pod hasłem „Piramidion" (czyli drogocenny ostrosłup na zwieńczeniu piramidy), poświecony był Egiptowi: jego liczącej kilka tysięcy lat kulturze, zabytkom i skarbom z czasów potęgi państwa w delcie Nilu, egipskim dynastiom, wiekopomnym dziełom sztuki, tajemnicom mumii, sekretom i urodzie pustyni, hieroglifom, religii, także współczesności widzianej okiem turysty, blaskom i cieniom kairskiego molocha.

Maciej Pinkwart – doktor historii, publicysta, erudyta, egiptolog i autor przewodnika po Egipcie – wystąpił „zakwefiony" szumagą, a jego towarzyszka i autorka zdjęć (z głową przykrytą Hidżazem) wdzięczne prezentowała kompletny strój egipski (aż po pantofle z lekko podwiniętymi noskami).

Bardo bogata w poznawcze treści i niezliczoną ilość ciekawostek gawęda ściągnęła do Galerii wielu zaciekawionych słuchaczy. Wszak ci, którzy latali do Hurgady, potem przeważnie odbywali rejs po Nilu, a resztę czasu poświęcali na walkę ze skutkami „zemsty faraona" – mogli już nie mieć siły ani czasu na zgłębienie historii Egiptu i osobliwości jego kultury. Pozostawał więc niedosyt. Prelekcja podróżników mogła go zaspokoić. Oczywiście po części, bo doskonałość kuchni nie polega na przekarmieniu, lecz na zostawieniu miłych wspomnień i pobudzeniu apetytu... Czegoś takiego doświadczyli uczestnicy spotkania, podziwiając erudycję i swadę byłego kustosza „Atmy" (autora mnóstwa już przewodnikowych pozycji) oraz zdjęcia Renaty Piżanowskiej.

Wieczór egipski był pierwszym z afrykańskiego tryptyku. Dziś, w sobotę 26 kwietnia, o godz. 18 – drugi wieczór orientalny, tym razem tunezyjski, pod hasłem „W kraju Hannibala".
W trzeciej odsłonie podróżnicy zaproszą do nie mniej frapującego Maroka.

Fot. Anna Szopińska

Tutaj - galeria zdjęć:

Egipt fascynujący