RABKA-ZDRÓJ. Promocja blask dawnej rabkiksiążki pt. „Blask dawnej Rabki. Architektoniczna podróż przez historię zdroju", autorstwa Anetty Poliszewskiej i Magdaleny Piekarz przyciągnęła rzesze osób pragnących odkryć piękno rabczańskiej architektury.

Spotkanie w Galerii MOK Pod Aniołem rozpoczęło się od wykładu dra Michała Wiśniewskiego z Uniwersytetu Ekonomicznego i Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie pt. "Zdrowi i nowocześni. Architektura kurortów II RP". Był to teoretyczny wstęp potrzebny do zrozumienia roli jaką odegrało rabczańskie uzdrowisko w wieku XX. Drugą częścią spotkania była promocja książki, w której główny udział przypadł inicjatorowi powstania publikacji Sławomirowi Spórnie. Przedstawił on główny jej zamysł, jakim było odkrycie bogactwa rabczańskiej architektury. Autorki niestety nie mogły osobiście przybyć na spotkanie, lecz Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec zadbało o to, by wieczór zapadł w pamięci publiczności jako miły i ciekawy. Co więcej, po promocji odbyła się dyskusja.

Przypomnijmy: Książka ta jest przypomnieniem walorów wybranych rabczańskich willi i zwróceniem uwagi na perełki architektoniczne, jakie znajdują się w Rabce-Zdroju. Opisana została historia miejscowości, cechy poszczególnych stylów architektonicznych oraz wille: Trzy Róże, Luboń, Orzeł, Antonina, Liliana, Warszawa, pod św. Józefem, Kadenówka, Pallace, Łowiczanka, Orzeł III, Bożena, Konary, Primavera, Stasin. Książka dostępna jest w księgarniach na terenie Rabki.

GALERIA

Fot. Jan Ciepliński