LEŚNICA-GROŃ.lindada 004 W tym roku festyn „Lindada - u zbiegu kultur 2014" zorganizowano w Leśnicy - Groniu. Tegorocznym laureatem został artysta ludowy, poeta, śpiewak i tancerz Józef Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej.

Festyn „Lindada - u zbiegu kultur 2014"lindada 001lindada 002lindada 003lindada 004 co roku organizowany jest w innej wsi gminy Bukowina Tatrzańska, a w tym roku wybór padł na Leśnicę – Groń. Niestety, w weekend majowy pogoda nie rozpieszczała artystów, którzy rozgrzewali wszystkich radosnymi występami. Zaśpiewali i zatańczyli m.in. „Orlynta" i „Mali Wiyrchowianie" tuż przed kulminacyjnym punktem programu „Lindady" – wręczenia statuetki, czyli Nagrody Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska w dziedzinie twórczości artystycznej, ochrony i upowszechniania kultury ludowej.

Tegorocznym laureatem został Józef Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej, którego postać przybliżył Wójt Gminy Stanisław Łukaszczyk. Gratulacje Laureatowi złożyli samorządowcy z gminy Bukowina Tatrzańska i powiatu tatrzańskiego. Pan Józef Koszarek podziękował za uznanie dla jego pracy, a nawiązując do obchodzonego w tym dniu Święta Konstytucji 3 Maja zarecytował piękny wiersz swojego autorstwa. Na zakończenie rozległo się wspólne, płynące prosto z serc „sto lat!" dla Laureata tegorocznej Statuetki „Lindady".

Poznajmy i my, Pana Józefa Koszarka – nie tylko jako artystę, ale i jako człowieka, który dla wielu jest drogowskazem:

Koszarek „Benkowy" Józef

Artysta ludowy, poeta, śpiewak, tancerz; urodzony 10 września 1939 w Bukowinie Tatrzańskiej, syn Benedykta i Urszuli z domu Walas; wdowiec: Anna Chowaniec – Horwatek (nauczycielka, założycielka przedszkolnego zespołu „Orlęta" w Bukowinie Tatrzańskiej, zm. 1985 r.); dzieci: Katarzyna (nauczycielka), Maciej (artysta metaloplastyk), Bartłomiej (artysta, regionalista). Wykształcenie: Szkoła Podstawowa w Bukowinie Tatrzańskiej. Instruktor zespołu regionalnego w Bukowinie Tatrzańskiej 1955 -; instruktor sekcji tańca w Spółdzielni Kulturalno – Oświatowej „Dom Ludowy" w Bukowinie Tatrzańskiej 1957 -; kierownik i instruktor zespołu Podhale (Cepelia), grupa z Bukowiny Tatrzańskiej 1959 – 1983 (grupa ta jako jedyna z Podhala reprezentowała region na Festiwalu Narodów w Waszyngtonie z okazji 200 – lecia Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej); prezes Domu Ludowego (założyciel szkółki muzycznej dla dzieci i młodzieży) w Bukowinie Tatrzańskiej 1971 – 1974. Jako artysta specjalizuje się m. in. w wyrobach regionalnych jak noże zbójnickie, kordelasy, ciupagi, pasy góralskie, torby myśliwskie, a także w zakresie ludowej biżuterii, spinkarstwa oraz wyrobów rusznikarskich. Wykonał, m. in.: insygnia władzy rektorskiej dla Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu oraz odznaki dla Polskiej Akademii Nauk – Zakład Ekologii na Międzynarodowy Zjazd Ekologów; pasy bacowskie dla Teatru Wielkiego w Warszawie i dla Stowarzyszenia Czechów i Słowaków w Jurgowie; pasy krakowskie dla zespołu „Mydlniczanie" z Mydlnik. Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Tatrzańskiego, Muzeum Rabczańskiego, w galeriach prywatnych. Autor podhalańskich, gwarowych utworów poetyckich, zebranych w tomiku wierszy Bukowiańskie nuty (Bukowina Tatrzańska2005). Inicjator i organizator dorocznej, ogólnopolskiej imprezy folklorystycznej w Bukowinie Tatrzańskiej Góralski Karnawał (1973). Wielokrotny uczestnik prezentacji sztuki regionalnej podczas festiwali i konkursów folklorystycznych w kraju i za granicą. Prezes komisaryczny Związku Podhalan 1975 – 1980. Laureat nagród za zasługi dla kultury, m. in.: Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie 1973, ministra kultury i sztuki 1973, Krakowskiego Domu Kultury 1974, wojewody nowosądeckiego 1977, a także I nagrody w kategorii śpiewu solowego na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem 1967, I nagrody w zakopiańskim konkursie „Podhalański ubiór regionalny i jego adaptacje" 1985, nagrody im. Oskara Kolberga 2003. Odznaczenia: Medal 40-lecia Polski Ludowej, odznaka „Zasłużony działacz kultury", złota odznaka „Za zasługi dla gminy Bukowina Tatrzańska". Zainteresowania/hobby: kultura ludowa. Miejsce zamieszkania: Bukowina Tatrzańska.

Dorobek twórczy, artystyczny, organizatorski, badawczy, popularyzatorski:

Inicjator i organizator I Góralskiego Karnawału (1973),
Prezes „Domu Ludowego" w Bukowinie Tatrzańskiej (1971 – 1974),
1975 r. Reaktywował (zorganizował) Oddział Związku Podhalan w Bukowinie Tatrzańskiej,
Pomysłodawca Pasowania na Zbójnika (twórca roty zaprzysiężenia) na „Sabałowych Bajaniach),
Kierownik zespołu Podhale (gr. tatrzańska),
Kierownik Kapeli Twórców Ludowych „Milenium"

W jakich muzeach, galeriach itp. Znajdują się prace kandydata:

Muzeum Tatrzańskie, Muzeum Rabczańskie, w prywatnych galeriach w Krakowie, Warszawie i w całej Europie. Wykonawca rekwizytów do filmu „Legenda Tatr". Prace ofiarowane na aukcje na cele charytatywne.

Udział w wystawach, festiwalach, konkursach:

Norynberga, Praga, Lipsk, Karlowe Wary (wystawa sztuki ludowej połączone z muzyką Podhala), 1976 Festiwal Narodów (200-lecie USA), Festiwale: Anglia, Szwecja, Algieria, 1967 Festiwal Ziem Górskich Zakopane (I nagroda jako śpiewak ludowy), Festiwal Węgry (3 razy), Bułgaria, Francja, 1978 Zakopane.

Czy i gdzie znajdują się nagrania kapel i zespołów?

1979 nagrania w Kielcach kasety zespołu „Podhale", nagrania w The Smithsonion Institution w USA, 1992 kaseta zespołu „Wiyrchowianie" z Bukowiny Tatrzańskiej.

Nagrody i odznaczenia:

Wydział Kultury w Krakowie (1973), list podziękowalny z nagrodą pieniężną
od Wojewody Nowosądeckiego (1977), I Nagroda w Zakopanem na wystawie „Podhalański ubiór regionalny i jego adaptacje" (1985), Złota Odznaka za zasługi dla gminy Bukowina Tatrzańska, zasłużony Działacz Kultury, Medal 40-lecia PRL, 1973 r. III Państwowa Nagroda Ministra Kultury, Nagroda im. Oskara Kolberga 2005 r., Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" 2012, Dyplom Towarzystwa Kultury Teatralnej z okazji 90-lecia Teatru w Bukowinie Tatrzańskiej 2013 rok.

Fot. W.Kubina