lis54

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zawiadamia, że na terenie województwa małopolskiego w dniach  od 18 maja do 7 czerwca 2020 r. zostanie przeprowadzone ochronne szczepienie lisów  wolno żyjących  przeciw  wściekliźnie.

Szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną, która zostanie zrzucona w wyżej wymienionym okresie z samolotów oraz wyłożona ręcznie.

Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, tłuszczu bydlęcego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości.

W okresie wykonywania szczepień zaleca się:

1) nie  wypuszczać  bez  opieki  psów  i  kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu;

2) kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji;

3) nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa.

W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji  Sanitarno-Epidemiologicznej.

W  celu  skutecznego  i  bezpiecznego  przeprowadzenia  szczepień, proszę  wszystkich  mieszkańców województwa  o dostosowanie się do obowiązujących w tym zakresie przepisów i zaleceń.

WSKAZÓWKI DLA MIESZKAŃCÓW TERENÓW NA KTÓRYCH ZOSTANĄ WYŁOŻONE IMMUNOPRZYNĘTY DO ZWALCZANIA WŚCIEKLIZNY U LISÓW

  • W celu  zwalczania  wścieklizny  u  lisów  zostanie  zrzucona z samolotu oraz wyłożona ręcznie szczepionka w formie przynęt.
  • Przynęty zawierające  szczepionkę  przeciw  wściekliźnie  mają kształt walca.
  • W środku  umieszczony  jest  plastikowy  pojemnik  zawierający płynną  szczepionkę.  Szczepionka  zawarta  w  przynęcie  po przegryzieniu przez lisa wytwarza odporność przeciw wściekliźnie.
  • Przynęty , które  były  dotykane  przez  ludzi  są  omijane przez lisa.
  • Prosimy nie  dotykać   i   nie   podnosić   przynęt.
  • Szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących.
  • Przypadkowy kontakt człowieka z kapsułą zawierającą wirus szczepionkowy wymaga  przemycia     miejsc  kontaktu  wodą z mydłem i zgłoszenia się do lekarza.
  • Podczas przeprowadzania szczepień nie wolno wypuszczać bez opieki psów i kotów.
  • Przynęty ze szczepionką dopuszczone są  tylko  do  szczepienia lisów.
  • W przypadku kontaktów zwierząt domowych z przynętami należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

WSZELKICH INFORMACJI DOTYCZĄCYCH AKCJI SZCZEPIENIA LISÓW UDZIELAJĄ:

WOJEWÓDZKI  INSPEKTORAT  WETERYNARII  W KRAKOWIE – tel.:  (12) 293 10 00

POWIATOWE  INSPEKTORATY WETERYNARII :

w Bochni - tel.: (14) 612-34-13

w Nowym Sączu - tel.: (18) 441-24-01