fotpr

InPost znany jest przede wszystkim jako operator niezwykle popularnych paczkomatów, ale w ofercie ma także usługi kurierskie. Zrobiły one zresztą zawrotną karierę w ciągu ostatnich paru lat (od uruchomienia usługi w 2015 roku).

InPost stał się w tym czasie trzecią najczęściej wybieraną firmą kurierską jeżeli chodzi o dostawy ze sklepów internetowych (wg raportu “E-commerce w Polsce 2019: Gemius dla e-commerce Polska”). Z tego artykułu dowiesz się jak zamówić kuriera InPost.

Jak zamówić kuriera przez Szybkie Nadania

Jeżeli chcesz zamówić kuriera przez szybkie nadania, to będziesz musiał nadać przesyłkę z paczkomatu. Nadanie przesyłki możesz przygotować on-line korzystając ze strony inpost.pl/SzybkieNadania/. W formularzy na tej stronie łatwo i szybko wpiszesz wszystkie potrzebne dane. Najpierw wybierasz formę i gabaryt przesyłki. Wskazujesz również paczkomat nadawczy, a następnie podajesz dane nadawcy i odbiorcy. Dla nadawcy wystarczy imię, nazwisko, adres e-mail i numer telefonu, w przypadku odbiorcy potrzebny jest także dokładny adres, pod który ma być dostarczona przesyłka.

Po prawej stronie przez cały czas będziesz mieć zawieszone okienko, w którym znajduje się podsumowanie wszystkich twoich wyborów (dotyczących przesyłki, nie życiowych; w kwestii twojego kierunku studiów i ożenku InPost nie ma nic do powiedzenia) oraz wynikająca z nich cena. Ostatnia rzecz, która została ci do zrobienia to zaakceptowanie regulaminu, po czym możesz opłacić przesyłkę przelewem on-line i wydrukować etykietę nadawczą. Naklej ją na paczkę i zabierz paczkę do wcześniej określonego paczkomatu. Po zeskanowaniu kodu z etykiety otworzy się odpowiednia skrytka, w której możesz umieścić paczkę. Zamykasz skrytkę i gotowe: przesyłka nadana.

Jak zamówić kuriera do domu

Jeżeli masz konto w Managerze Paczek InPost to możesz także zamówić odbiór przesyłek przez kuriera pod wskazanym adresem. Kosztuje to niecałe 5 zł, a nawet mniej (dokładnie nic), jeżeli nadajesz pięć lub więcej paczek na raz. Aczkolwiek wtedy procedura trochę się komplikuje. Ale może po kolei:

Po zalogowaniu do do Managera Paczek wybierz opcję “wyślij przesyłki” i w formularzu nadania wybierz opcję “kurier”. Następnie wypełnij formularz podając dokładne dane odbiorcy, w tym imię i nazwisko, dokładny adres dostawy, numer telefonu i adres e-mail. Musisz też określić gabaryt przesyłki, którą zamierzasz nadać oraz wybrać miejsce nadania przesyłki. Masz tu trzy opcje. Dwie pierwsze są dość oczywiste: masz do wyboru nadanie w paczkomacie lub w Punkcie Obsługi Paczek. Ponieważ jednak chcesz żeby kurier przyjechał do ciebie po przesyłkę do domu (lub w inne określone miejsce), to powinieneś wybrać nieco skomplikowaną opcję: "Utworzę zlecenie odbioru - przesyłkę odbierze kurier InPost (usługa dodatkowo płatna)". Oznacza ona to co napisano, czyli że kurier przyjedzie do ciebie żeby zabrać przesyłki. Główną komplikacją jest w tym przypadku nie konieczność zapłacenia 5 zł ekstra, ale potrzeba wcześniejszego zdefiniowania punktów odbioru. Możesz to zrobić w ustawieniach swojego konta, w zakładce “Nowy punkt odbioru”. W znajdującym się tam formularzu możesz podać adres nowego punktu nadania. InPost musi zweryfikować ten adres, co może potrwać do 24 godzin. Kiedy już zdefiniujesz jeden lub więcej punktów nadania, to możesz wybrać jeden z nich zamawiając kuriera. Jeżeli to zrobisz, to po zatwierdzeniu i opłaceniu przesyłki musisz tylko poczekać na kuriera, który przyjedzie do ciebie po twoje paczki.