Gut Mostowy

Dziś, tj. 1 sierpnia 2020 r. w pensjonacie „Góralska Chata” w Bustryku odbyła się konferencja prasowa z udziałem Wiceministra Rozwoju Andrzeja Guta-Mostowego.

 

W czasie konferencji poruszone zostały tematy związane z wprowadzeniem bonu turystycznego. Wiceminister wyjaśniał m.in. reguły korzystania z usług:

Beneficjenci tego bonu, aby się zarejestrować, muszą wejść w odpowiednią zakładkę na portalu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tam dokonuje się rejestracji. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który to obsługuje, dokonuje także wielokrotnych płatności, jako że polski bon turystyczny można wykorzystywać wielokrotnie i w różnych obiektach. Sposób realizacji tego projektu jest innowacyjny na skalę światową- nie w wersji papierowej, nie w wersji karty kredytowej, ale w wersji nowoczesnych kodów, które są wysyłane do beneficjenta SMS-em.

Dzieci niepełnosprawne są uprawnione do podwójnego bonu turystycznego- dodatkowo po 500 zł- tylko i wyłącznie na podstawie oświadczenia rodziców. Nie wymagamy żadnych zaświadczeń ani orzeczeń. Jest to system uproszczony, bazujący na zaufaniu”.

Wiceminister stwierdził, że szacuje się, iż z bonu skorzysta ponad 6 milionów polskich dzieci. Programem są objęte również te dzieci, które znajdują się w Systemie Koordynacji Świadczeń Międzynarodowych.

Wiceminister odniósł się do kwestii obiektów turystycznych, które również korzystają z tego programu, świadcząc usługi osobom przyjeżdżającym na wypoczynek:

Właściciele obiektów powinni kierować się bezpośrednio do Polskiej Organizacji Turystycznej. Na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej znajduje się odnośnik do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Każda legalnie działająca firma ma swoją platformę usług elektronicznych w ZUS-ie, więc w ten sposób najłatwiej się zarejestrować. Polski bon turystyczny może być użyty w tych obiektach, które znajdą się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Są to wszystkie obiekty hotelarskie. Pod tym pojęciem kryją się obiekty noclegowe: pensjonaty, agroturystyka, hotele. Dotyczy to także organizacji pożytku publicznego, np. organizacji kościelnych, klubów sportowych, organizacji harcerskich.

Ważne jest, że organizatorzy turystyki, czyli biura podróży, mogą także znaleźć się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Wtedy usługa turystyczna obowiązuje w pakiecie, tzn. w jej ramach można korzystać, m.in. z: noclegu, usługi przewodnickiej, stoków narciarskich czy spływu kajakiem”.

1 sierpnia 2020 r. do godziny 14:00 wydanych zostało 63 730 bonów o wartości 55 470 500 zł. Beneficjenci wykonali już 319 płatności bonami na łączną kwotę 298 500 zł. Zarejestrowało się 7 487 podmiotów.

Do tej pory, w Powiecie Tatrzańskim, zarejestrowało się ok. 600 podmiotów. Wiceminister zaznaczył jednak, iż „można domniemywać, że na całym Podhalu zarejestrowanych będzie ponad 1000 takich obiektów”.

Warto nadmienić, że „Góralska Chata”, w obrębie której odbywała się konferencja prasowa, jest obiektem turystycznym znajdującym się na liście zarejestrowanych podmiotów. Pierwsi klienci korzystający z bonu wkrótce przybędą do tego pensjonatu w Bustryku.