dsc 6319

W Kościele Na Górce w Zakopanem odbyła się uroczysta Msza Święta z okazji 120-lecia obecności cudownego obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy i poświęcenia świątyni koncelebrowana przez kard. Stanisława Dziwisza. 

 W imieniu mieszkańców Zakopanego, podziękowania za działalność Ojców Jezuitów złożył burmistrz Leszek Dorula.  

Kamień węgielny pod kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy poświęcono 6 sierpnia 1899, zaś w stanie surowym poświęcono go już 18 listopada 1899, natomiast ukończono ostatecznie latem 1900 roku. Podczas II wojny światowej doświadczano częstych rewizji i dnia 22 sierpnia 1942 rezydencja z nakazu hitlerowców została zamknięta. Kościół ponownie otwarto uroczyście dopiero 28 stycznia 1945.

W kościele czczony jest obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, kopia wykonana w Rzymie z fundacji Marii Bnińskiej, zainstalowana na Górce 25 listopada 1900 roku. Podczas II wojny światowej przechowywany był w kościele św. Barbary w Krakowie. Co środę po wieczornej mszy św. odprawiana jest nowenna w intencji próśb i podziękowań skierowanych do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Miejscowi jezuici pracują w duszpasterstwie. Głoszą kazania i spowiadają, prowadzą kapelanię szpitalną i opiekę nad stowarzyszeniami katolickimi. Od 1971 działa duszpasterstwo trzeźwości, założone przez O. Wojciecha Krupę.

Żródło: UM Zakopane