4d015d9874ebe993645fcb81cf4807fe

Miejsce znane wszystkim zuchom i harcerzom oraz turystom wędrującym po Tatrach.  

 Schronisko Głodówka, z którego rozciąga się cudowny widok na góry, to miejsce przyjazne harcerzom. Odbywają się tam różne spotkania, warsztaty. Ostatnio placówka organizuje akcję „Dom Artystów na Głodówce”, sięgając do korzeni schroniska. To tam odpoczywali artyści malujący pejzaże w okolicach Polany Głodówka. Teraz mają nadzieję wrócić do tych czasów. W zamian za poprowadzenie warsztatów plastycznych oferują artystom darmowy nocleg.

Schronisko ma też w na swoim terenie Kaplicę Betlejemskiego Światła Pokoju, w której corocznie odbywają się Msze Święte z udziałem harcerzy.

Akcja odbierania światełka od słowackich skautów rozpoczęła się w Polsce w 1991 roku, a zapoczątkowana została w 1986 Österreichischer Rundfunk (ORF), gdzie austriacka telewizja i radio publiczne rozpropagowało ją jako działanie charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Polega na przekazywaniu sobie ognia zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem prawie przez wszystkie europejskie kraje. Światło przewożone jest do wiedeńskiej katedry z Betlejem, skąd trafia do skautów i harcerzy całego kontynentu.

Kaplica na Głodówce jest w tej chwili w kiepskim stanie. Schronisko apeluje o pomoc:

Wymaga pilnej wymiany drewnianych fundamentów, które przegniły, w wyniku czego kaplica może się zawalić. Konserwacji wymagają także ławy do siedzenia oraz zadaszenie kaplicy. Niestety nie udało się uratować już podłogi, a ozdoby boczne, przez brak ich renowacji, również muszą zostać wymienione.

Tym, którzy zechcą ich wspomóc przekazujemy adres zbiórki: https://zrzutka.pl/xr4ar3. Zachęcamy do udostępnienia materiału.

Mamy nadzieję, że i w tym roku zuchy i harcerze będą mogli spotkać się, przekazać sobie światełko, by zanieść je do swoich domów, bo towarzyszyło nam wszystkim przy wigilijnym stole i w całym  świątecznym okresie.

Fot: Schronisko Głodówka