P3800685NOWY TARG. Uroczystość przypadająca 11 dni po Zielonych Świątkach jest jednym z najważniejszych świąt katolickich. Boże Ciało wyrosło z nurtu pobożności eucharystycznej i jest publicznym wyznaniem wiary w to, co dokonało się podczas Ostatniej Wieczerzy. Ma też dla społeczności wiernych jednoczący, wspólnotowy wymiar.

Lokalnie natomiast wchłania elementy obrzędowości ludowej związanej z wiosennym odradzaniem się przyrody. Oznaka tego to sypane kwiaty i gałązki brzozy, którymi strojone są cztery ołtarze. Zabierane do domów, zielone gałązki miały chronić przed piorunami i ogniem, a umieszczane na miedzach pól strzec przed burzą i gradobiciem.  

P3800662

Wspólną procesję po rynku, w ramach uroczystej sumy, organizowały dwie najstarsze nowotarskie parafie – św. Katarzyny i Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nie była ona tak tłumna jak w latach przed pandemią, nie śpiewał tym razem chór, ale tradycję potrzymały dzieci sypiące kwiatki i dzieci w komunijnych tunikach, służba liturgiczna, Rycerze Kolumba, poczty sztandarowe, kobiety i mężczyźni w góralskich strojach niosący feretrony, orkiestra parafialna, która na zakończenie mogła zagrać poniosłe „Te Deum”.

P3800677

Prócz dzieci, które po góralsku ubrać się lubią, wielu mieszczan odzieniem zaznaczyło, że wiara łączy się u nich patriotyzmem – również lokalnym. 

Boże Ciało w Mieście

Fot. Anna Szopińska