lhotseGÓRY. Andrzej Bargiel z Zakopanego rozpoczął atak szczytowy na Lhotse. Zakopiańczyk ma szansę na pobicie rekordu świata, jeśli chodzi o czas wyjścia na szczyt ośmiotysięcznika. Jeśli to się uda, za kilkanaście godzin może stanąć na szczycie.

Członkowie wyprawy pod kierownictwem doświadczonego himalaisty Artura Hajzera to zdolny i rokujący duże nadzieje „narybek" polskiego himalaizmu. W ramach programu „Polski Himalaizm Zimowy 2010 - 2015" zamierzają zdobyć wierzchołek Lhotse (8516 m.n.p.m.). Szczyt znajduje się w środkowej części Himalajów i jest czwartą co do wysokości górą na świecie – po Mount Evereście, K2 i Kanczendzondze.
Członkowie wyprawy to: Agnieszka Bielecka, Andrzej Bargiel, Mateusz Grobel, Artur Małek, Krzysztof Starek, Mateusz Zabłocki. Wszystko jest już przygotowane do ataku szczytowego: uczestnicy wyprawy aklimatyzując się założyli cztery obozy (najwyższy na 7800 m.n.p.m.) oraz zaporęczowali trasę do obozu czwartego. Niestety pierwszy atak szczytowy został przerwany ze względu na bardzo silny wiatr. Himalaiści cofnęli się do bazy z obozu 3. - Wiatr w porywach osiągał 80 km/h. Prognoza zapowiadała, że wiatr w nocy osłabnie – niestety to się nie sprawdziło. Następnej szansy na atak upatrujemy w dniach 14 - 18 października. Jednak odczuwalne są już jesienne surowsze warunki pogodowe. Jest zimniej, nawet słaby wiatr (50 km/h) staje się poważnym utrudnieniem. Warunki śnieżne za to są doskonałe. Jesteśmy więc dobrej myśli – pisze w smsie kierownik wyprawy Artur Hajzer (www.polskihimalaizmzimowy.pl).
Mimo że w bazie nie wiadomo, jakie wyżej panują warunki, kilka godzin temu Andrzej Bargiel wystartował, by pobić rekord świata. Hajzer podkreślił w jednym z poprzednich smsów: - Bardzo prawdopodobne jest pobicie rekordu wejścia na Lhotse przez Andrzeja Bargiela (KW Zakopane) i ustanowienie go na poziomie 16 h z bazy do szczytu. Obecny rekord wynosi niecałe 24 h i należy do Meksykanina Carlosa Carsolio.
Andrzej Bargiel to 24-letni skialpinista z Zakopanego. Na koncie ma udział w najtrudniejszych zawodach świata w narciarstwie wysokogórskim. Niektóre wyniki to kilkakrotne Mistrzostwo Polski w skialpinizmie, 2. miejsce w Pucharze Świata 2008 w kategorii juniorów, 29. miejsce w kultowych zawodach PierraMenta 2009 - najtrudniejszych zawodach skialpinistycznych na świecie, 6. i 7. miejsce w konkurencjach vertical i sprint podczas Mistrzostw Świata 2010. W 2010 roku Andrzej Bargiel zwyciężył międzynarodowy bieg na Elbrus (5642 m.n.p.m.), najwyższy szczyt Kaukazu, ustanawiając nowy rekord świata: 3h 23 minuty. Poprawił poprzedni rekord, należący do znanego na świecie rosyjskiego himalaisty Denisa Urubko, zdobywcy Korony Himalajów, o 32 minuty. Latem tego roku uczestniczył w wyprawie na ośmiotysięcznik Manaslu.
Wyprawę w ramach programu „Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015" objął patronatem honorowym Bronisław Komorowski Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Program ma wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki a sponsorem generalnym jest PKN Orlen S.A.Andrzej Bargiel z Zakopanego oraz pozostali członkowie polskiej wyprawy oczekują w bazie pod Lhotse na okno pogodowe, które umożliwi im atak szczytowy. Zakopiańczyk Andrzej Bargiel ma szansę na pobicie rekordu świata, jeśli chodzi o czas wyjścia na szczyt ośmiotysięcznika.