Przy monitorze videogastroskopu Fot. Anna Szopińska

ARTYKUŁ SPONSOROWANY 

POWIAT NOWOTARSKI. Ponad pół miliona zł, dokładnie 550 tysięcy kosztowała kolejna tura nabytego z unijnym dofinansowaniem sprzętu dla Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego. W urządzenia najnowszej generacji pozwoliły te zakupy wyposażyć przede wszystkim pracownię endoskopii.

Videogastroskop - sondy Fot. Anna SzopińskaSale gastroskopii, Nowy videokolonoskop Fot. Anna Szopińskabronchoskopii iPrzy kolonoskopie Fot. Anna Szopińska kolonoskopii toMyjnia endoskopowa Fot. Anna Szopińska miejsce, gdzie przeprowadza się dużo, bo ok. 15 zabiegów diagnostycznych dziennie. Badanie trudne i dla pacjenta, i dla personelu, trwa nieraz godzinę, w zależności od zaawansowania stanów chorobowych. Zużycie sprzętu przy tak intensywnej eksploatacji postępuje szybko.

Zapotrzebowanie na badania endoskopowe jest duże – w kolejce do gastroskopii pacjenci zapisują się już na styczeń.
Do tej pory pracownia używała aparatury zakupionej w latach 2007 – 2008, kiedy Szpital uruchamiał ten rodzaj diagnostyki.

Teraz Szpital nabył nowoczesny videogastroskop z całym oprzyrządowaniem i monitorem, który pozwala uzyskać nieporównanie lepszy obraz. Do tego dochodzą tej samej klasy videokolonoskop, źródło światła z procesorem wizyjnym oraz myjnia endoskopowa, która co prawda gabarytem przypomina kuchenną zmywarkę do naczyń, lecz naprawdę jest urządzeniem znacznie kosztowniejszym, bardziej skomplikowanym, wymagającym użycia specjalistycznych płynów do mycia i dezynfekcji. Na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej trafił nowiutki bronchofiberoskop.

W tej puli zakupów została też nabyta i jest już zainstalowana bieżnia do prób wysiłkowych.
Skorzystała sprzętowo również ortopedia, doposażona teraz w nowoczesne wiertarko-frezarki i piłę oscylacyjną.

Zarówno rzesza pacjentów z szerokiego terenu obsługiwanego przez Podhalański Szpital, jak i sam personel – czekają na sfinalizowanie największego zakupu. Chodzi o wysokiej klasy tomograf i aparaturę rentgenowską dla Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Nowy sprzęt medyczny o wartości 3 milionów 400 tys. zł powinien znaleźć się w Szpitalu do dwóch miesięcy.

Projekt, który pozwolił dokonać tych kolejnych zakupów, realizowany jest w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Wartość projektu to 8 277 965,62 PLN, z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wynosi 4.966.779,37 PLN.