ptakolicz19NOWY TARG. O zwyczajach różnych ptaków i ptasich stadeł 10. lutego, podczas I Nowotarskiego Ptakoliczenia, opowiadał zainteresowanym „tata sowa”, czyli Daniel Urbaniak – miłośnik i opiekun ptaków, karmiciel sowich rodzin, „kurator” boćka Stefana, który spędził u nas minioną zimę. II Ptakoliczenie, mimo dość kapryśnej aury i silnego wiatru, planowane jest na jutro, niedzielę 10. marca.

Bohaterami opowieści snutych przy pierwszym spotkaniu, w parku miejskim i w rejonie wałów Czarnego Dunajca, były zimujące razem z nami gołębie, sikorki, dzięcioły, kwiczoły. Spacer w lutym był także nauką dokarmiania i nabywaniem wiedzy o gniazdach, budkach, karmnikach, schronach dla ptaków. Park Miejski jest bowiem enklawą wyposażoną w takie obiekty za sprawą Miejskiego Zakładu Zieleni i Rekreacji.

W I Ptakoliczeniu uczestniczyli starsi, młodsi i najmłodsi na ramionach tatusiów. Niektórzy pasjonaci przyszli wyposażeni w aparaty z teleobiektywem.

ptakolicz191

II Ptakoliczenie – po wcześniejszym obejściu lasu i spotkaniu z sowami oraz sarną - Daniel Urbaniak zaplanował w rejonie Boru na Czerwonem. Zbiórka – jutro, w niedzielę 10. marca, o godz. 14.00, na parkingu Rancha LOT. Trasa uczestników będzie wiodła ścieżką rowerową od strony lotniska, po wschodniej stronie Boru. Przewodnik zabiera ubrania maskujące, co stanie się dodatkową atrakcją. Szansa na spotkanie ciekawych gatunków leśnej fauny i ptactwa – spora. A wczesne popołudnie w prognozie pogody zapowiada się dość słonecznie. Ptakoliczenie znów może być fajną formą spędzenia połowy niedzieli przez całe rodziny lub pasjonatów ornitologii i fotografii.

I Nowotarskie Ptakoliczenie

Fot. Anna Szopińska