9OCHOTNICA DOLNA. Na Lubaniu zostanie odbudowane przedwojenne schronisko spalone podczas II wojny światowej. Tak zdecydowano podpisując specjalny dokument. Jeśli wszystko pójdzie dobrze nowoczesne schronisko stanie w pierwotnym miejscu już za dwa lata.

Uroczyście z udziałem władz samorządowych, w tym wójta Ochotnicy Dolnej Kazimierza Konopki, wójtów sąsiednich gmin: Stanisława Gawędy, wójta gminy Krościenko nad Dunajcem, Tomasza Moskalika, wiceburmistrza miasta i gminy Szczawnica, Tadeusza Wacha, wójta gminy Czorsztyn, Władysława Sadowskiego, wójta gminy Kamienica, Janusza Klaga, wójta gminy Łącko, Jana Smarducha, wójta gminy Nowy Targ, i Jacka Krupy, członka zarządu Województwa Małopolskiego, odbyło się wczoraj w Urzędzie Gminy podpisanie 123456788deklaracjadeklaracji poparcia dla budowy schroniska turystycznego na Lubaniu. Wzięli w nim udział także: Olaf Dobrowolski, nadleśniczy Nadleśnictwa Krościenko, Jerzy Kalarus, prezes zarządu spółki Schroniska i Hotele PTTK, Jerzy Kapłon, skarbnik zarządu głównego PTTK oraz radni rady gminy Ochotnica Dolna: Stanisław Urbaniak, przewodniczący rady gminy, Mieczysław Trybulec, zastępca przewodniczącego, Józefa Ptaszek, przewodnicząca komisji infrastruktury, turystyki, sportu, pomocy społecznej i promocji gminy, Jan Franczyk, przewodniczący komisji rewizyjnej, Maciej Mikołajczyk, Władysław Brzeżny, Wojciech Piszczek, Tadeusz Hebda i Franciszek Młynarczyk.
Na zakończenie uroczystości wystąpił zespół złożony z uczniów.
- Pierwsze spotkanie w tej sprawie było 5 listopada z udziałem Leszka Zegzdy, prezesa Małopolskiej Organizacji Turystycznej, to wówczas ustalono, że inicjatywa warta jest poparcia – zapewniał wójt Ochotnicy Dolnej Kazimierz Konopka. Przypomniał, że zanim podpisano wczorajszą deklarację konieczne kroki poczyniono już na szczeblu wojewódzkim. Zarząd wojewódzki podjął bowiem specjalną uchwałę. – Marszałek zadeklarował, że chciałby, aby schronisko było gotowe już w 2014 roku. Jestem jednak ostrożny ze względu na konieczność pozyskania pozwolenia budowlanego i innych spraw technicznych – mówił wójt Kazimierz Konopka. – Myślę, jednak, że na plus przemówi to, że schronisko ma stanąć w pierwotnym miejscu. Wójt jednak nie ma wątpliwości, że jego odbudowa przyczyni się znacznie do wzrostu ilości turystów w tym regionie, a co za tym idzie dodatkowym dochodem dla mieszkańców jego gminy i tych sąsiednich. – Chcemy wszyscy, aby turystyka się rozwijała, dlatego uważam, że odbudowa schroniska sprawi, że będzie tu znacznie więcej turystów.
To jednak nie koniec. W planie jest i budowa schroniska na Gorcu, kolejnym szczycie tego górskiego pasma.
Jakie będą koszty inwestycji? Wójt Konopka uważa, że jeszcze za wcześnie by o tym mówić. Na pewno jednak będzie to kilka milionów złotych. Niemałe będą, bowiem koszty doprowadzenia na szczyt prądu i wody. Natomiast bez nich już nikt nie buduje górskich schronisk. – Chcemy, aby warunki w schronisku na Lubaniu były lepsze niż np. na pobliskim Turbaczu – podkreśla wójt Konopka.
Warto tu jednak przypomnieć, że to tak naprawdę to wójt Kazimierz Konopka był inicjatorem pomysłu odbudowy schroniska. Nic jednak w tym dziwnego, skoro sam jest pasjonatem historii, szczególnie tej związanej z Gorcami i ochotnicką gminą.
Schronisko na Lubaniu, zbudowane na początku ubiegłego wieku, kiedyś ważne, w całości spłonęło podczas II wojny światowej. Co prawda zostało po niej odbudowane, jednak już w innym miejscu. I to nie miało szczęścia. Po kilku latach strawił je pożar.