116294000 10157821323597569 900214566321287926 o

Komunikat o braku biletó na 28.07. ukazał się na stronie TPN.

 Przypomnijmy: w rejonie Morskiego Oka bilet parkingowy można wykupić jedynie przez internet. W sieci nie brakuje krytycznych głosów co do takiego rozwiązania. Co prawda pozostaje transport publiczny, czy prywatne busy, jednak nie dla wszystkich to wystarczające rozwiązanie. 

Gmina Bukowina Tatrzańska uruchomiła dwa parkingi: w Białce Tatrzańskiej przy Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska oraz w Bukowinie Tatrzańskiej przy Stacji Narciarskiej Rusiń-Ski, skąd można dojechać linią użyteczności publicznej do Palenicy Białczańskiej. Parkingi są bezpłatne, płaci się wyłącznie za transport. Uruchomione zostały także trzy regularne linie komunikacyjne do Morskiego Oka. Busy jeżdżą z Białki Tatrzańskiej, z Wierchu Rusińskiego w Bukowinie oraz z Gliczarowa Górnego (ta linia powstała w porozumieniu z gminą Biały Dunajec). Busy oznakowane są herbem Bukowiny Tatrzańskiej i jeżdżą zgodnie z rozkładem udostępnionym na stronie www.ugbukowinatatrzanska.plBilet łączony z parkingu w Białce Tatrzańskiej (dojazd i powrót) kosztuje 16 zł, jazda w jedną stronę to koszt 10 zł. Turysta, kupując bilet w dwie strony, za powrotny zapłaci 40% mniej. 

Kolejną alternatywą jest parking dla samochodów osobowych w rejonie Górnej Stacji Narciarskiej Małe Ciche w rejonie Polany Zgorzelisko, który jest wynikiem współpracy starostwa tatrzańskiego, Spółki Akcyjnej Polskie Tatry oraz Stacji narciarskiej Małe Ciche.  Dojazd do parkingu jest możliwy od strony ul. Oswalda Balzera. Opłata za parking jest jednorazowa i wynosi 40 zł za dobę za samochód osobowy. Będzie pobierana przy wjeździe na parking i na podstawie dokumentu potwierdzającego uiszczenie opłaty turyści mają zapewniony transport w dwie strony z parkingu w kierunku Palenicy Białczańskiej i z powrotem. Busy z parkingu na Palenicy Białczańskiej będą odjeżdżać do godziny 21.00 i będą oznakowane logo Stacji Narciarskiej Małe Ciche. Parking czynny jest w godzinach 7–22. Więcej informacji na stronie www.powiat.tatry.pl - podaje TPN.

 

Nie jest to satysfakcjonujące dla wspinaczy czy turystów wybierających się na wycieczki dalej niż do Morskiego Oka. Niektórzy z nich wyruszają o 5 rano, bądź wcześniej, a wtedy nie kursuje nic. Pozostaje planowanie wypraw z wyprzedzeniem, co nie zawsze jest możliwe z powodu zmieniających się warunków pogodowych. Alternatywą jest dojazd taksówką, za którą nieraz trzeba sporo zapłacić.

TPN doradza rezerwacje z wyprzedzeniem i przypomina, że jest możliwość zwrotu lub zmiany terminu. Jednak trzeba to zgłosić najpóźniej do godziny 10 dnia poprzedzającego rezerwację na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.