najwazniejszewrocic

 To cykl filmów edukacyjnych o niebezpieczeństwach jakie czyhają na każdego z nas podczas górskich wędrówek przygotowany przez Małopolską Organizację Turystyczną we współpracy z TOPR. Piewrszy odcinek ukazał się dzień przed rocznicą tragedii w Tatrach.

 Czwartek, 22 sierpnia 2019 r., wczesne popołudnie. Tłumy na szlakach - w kolejce na Giewont stało kilkaset osób. Nad Tatrami przechodziła gwałtowna burza. W kopułę Giewontu uderzyły liczne pioruny. Ratownicy TOPR niezwłocznie rozpoczęli akcję ratunkową. W wyniku zdarzenia 150 osób zostało rannych, niestety 4 osoby zmarły. 

Małopolska Organizacja Turystyczna aktywnie włącza się w akcję promowania bezpieczeństwa w górach. Każdego roku na szlakach turystycznych w Małopolsce, szczególnie w Tatrach wciąż dochodzi do setek różnego rodzaju zdarzeń i wypadków. I niestety nadal jedną z najczęstszych przyczyn wypadków jest mała wiedza turystów o zasadach bezpieczeństwa, brawura oraz przecenianie swoich umiejętności.

Najwyższy czas to zmienić poprzez akcję #NajważniejszeWrócić – cyklu filmów edukacyjnych o niebezpieczeństwach jakie czyhają na każdego z nas podczas górskich wędrówek. Wspólnie z naszym partnerem Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym przygotowaliśmy cykl filmów promujących bezpieczne zachowanie każdego prawdziwego turysty. Planowanie naszych wypraw, sprawdzanie prognozy pogody i dobieranie trasy wycieczki do naszych umiejętności to podstawa. Ale oprócz tego odpowiednie buty, odzież i niezbędne wyposażenie oraz co najważniejsze – wiedza i umiejętności.

Chcemy promować świadome, rozsądne zachowanie w górach jako elementarz każdego, nawet zaawansowanego turysty. W naszym projekcie kładziemy na to szczególny nacisk. Dzięki nam dowiesz się także jak bezpiecznie przeżywać górską przygodę. Nasza wiedza i umiejętności to polisa ubezpieczeniowa w Tatrach, która daje nam spore szanse, że nie tylko wyjdziemy na szlak, ale i bezpiecznie z niego wrócimy.

Chcemy promować bezpieczne, świadome i odpowiedzialne zachowanie w górach. Dlatego właśnie w dniu dzisiejszym, w dzień przed rocznicą jednych z najtragiczniejszych wydarzeń w Tatrach zaczynamy emisję przygotowanych przez nas filmów – oto link do pierwszego odcinka https://www.youtube.com/watch?v=3_ka2_dpDxY&t=10s. Kolejne odcinki, premierowo prezentować będziemy w kolejne piątki o godz. 12.00. Co najważniejsze: całą akcję chcemy zrealizować z Wami. Ratownicy TOPR rokrocznie organizują setki wypraw i interwencji ratunkowych i mają doskonałą wiedzę jakie są przyczyny wypadków. Teraz tą wiedzą podzielą się z Wami i pokażą, jak zadbać o swoje zdrowie i życie. Chcemy poprzez ciekawą, fachową edukację poprawić bezpieczeństwo w górach. Bądźcie z nami, aktywnie przyłączcie się do naszej akcji i pokażcie, jak Wy przygotowujecie się do górskich wypraw w Małopolsce i je przeżywacie.

Wszystkie filmy z serii #NajważniejszeWrócić dostępne będą na facebookowym profilu Małopolskiej Organizacji Turystycznej: facebook.com/mot.krakow i na kanale MOT w serwisie YouTube. Kolejne odcinki będą ukazywać się w każdy piątek o godzinie 12.00

 

źródło: MOT, UM Zakopane