lawinyTATRY. Z powodu intensywnych opadów śniegu TOPR ogłosił trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Zagrożenie ma tendencję rosnącą. W Tatrach Słowackich ogłoszono już lawinową „czwórkę". Wyjścia w góry są w takich warunkach zdecydowanie niewskazane. Dodatkowo szlaki są nieprzetarte, a widzialność, z powodu intensywnych opadów, mocno ograniczona.

Czwarty, wysoki stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna jest słabo związana na większości stromych stoków. Wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne na licznych stromych stokach już przy małym obciążeniu dodatkowym. Możliwe jest samorzutne schodzenie licznych średnich, a często również dużych lawin. Zaleca się zaniechanie wszelkich wyjść w teren wysokogórskich.
- Intensywny opad śniegu znacznie zwiększa zagrożenie lawinowe. Poruszanie się po górach wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Prosimy o uważne czytanie definicji stopni zagrożenia lawinowego oraz apelujemy o stosowanie się do związanych z nimi zaleceń. Ze względu na kiepską widoczność oraz prognozowane dalsze opady śniegu, osobom nie posiadającym umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego zdecydowanie odradzamy wycieczki w teren wysokogórski - informuje Piotr Konopka, ratownik TOPR. Treść ostrzeżenia, jak i informacje dotyczące aktualnego zagrożenia lawinowego można przeczytać na stronie TOPR www.topr.pl.
- Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są bardzo trudne – ostrzega Tatrzański Park Narodowy. - Szlaki przysypane są warstwą świeżego śniegu, którego wciąż przybywa. W wielu miejscach potworzyły się głębokie zaspy. Intensywne opady śniegu powodują, że nawet drogi dojazdowe prowadzące do schronisk nie są przetarte. Mocno padający śnieg i niski pułap chmur znacznie ograniczają widoczność i utrudniają orientację w terenie.
Na Kasprowym Wierchu zalega już prawie 2 metry śniegu.