1BIAŁKA TATRZAŃSKA. Co zrobić, gdy ulegniemy wypadkowi na stoku? Czy kask na wyciągach narciarskich jest w Polsce obowiązkowy? Na te i inne pytania odpowiedzą ratownicy TOPR, gdyż od dziś do niedzieli włącznie potrwa akcja Bezpieczna Zima w Białce Tatrzańskiej.

Wyruszając na narty mało kto zastanawia się nad przepisani, które obowiązują na stoku. W najbliższy weekend będzie ku temu okazja, gdyż ogólnopolska akcja Bezpieczna Zima dotrze na Podhale.
Od piątku 15 lutego przy wyciągu Bania w Białce Tatrzańskiej ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego będą uczyć bezpiecznych zachowań w górach, na stoku, jak również w drodze na zimowy wypoczynek. Jednym z kluczowych kwestii będzie uświadomienie narciarzom i snowboardzistom, że jazda w Polsce w kasku to nie tylko kwestia wyboru, mody, ale i obowiązku2.
Od ponad roku w na polskich stokach obowiązuje wymóg jazdy w kaskach dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia. Ustawa „o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich", która weszła w życie początkiem 2012 roku, jasno określa zasady białego szaleństwa. Za nieprzestrzeganie tych przepisów rodzicom lub opiekunom dzieci i młodzieży grozi kara grzywny. W ustawie znajduje się także zapis o zakazie jazdy na stoku pod wpływem alkoholu, za którą również można słono zapłacić. Polska nie jest w tej kwestii wyjątkiem. We Włoszech jazda w kasku obowiązuje dzieci do 14 roku życia, a za niestosowanie się narazić się można na dodatkowy koszt płacąc mandat w wysokości ponad 100€.
Podczas zbliżającego się weekendu ratownicy będą nie tylko przypominać o obowiązku używania kasku przez dzieci, ale dodatkowo zachęcać dorosłych i wskazywać pozytywne aspekty jazdy w kasku na stoku. Nie od dziś wiadomo, że nieznajomość przepisów szkodzi. Wyjeżdżając za granicę warto uważnie wczytać się w polisę ubezpieczeniową, gdyż nierzadko znajduje się tam zapis mówiący, że ubezpieczenie nie pokrywa wypadku, jeżeli osoba poszkodowana nie miała na głowie kasku.
Wiele osób z pewnością było naocznymi świadkami wypadków na stokach. Akcja Bezpieczna Zima to okazja, aby tym razem uważnie przyjrzeć się pokazom akcji ratowniczych oraz przypomnieć sobie kilka zasad pierwszej pomocy, bo nigdy nie wiadomo, kiedy ta wiedza może stać się przydatna. Będzie to także szansa na poznanie „dekalogu narciarza", aby wszystkim w przyszłości jeździło się lepiej, bez niepotrzebnego stwarzania niebezpiecznych sytuacji. Specjaliści nauczą także, jak skutecznie reagować, kiedy już zdarzy się wypadek.
Ważną kwestią jest zarówno udzielenie pomocy, jak i zabezpieczenie miejsca wypadku. Dorośli wiedzą, że wbite w śnieg skrzyżowane, dwie pionowe narty są sygnałem, że coś się stało, ale wśród dzieci wciąż wzbudza to ciekawość i zamiast ominąć to miejsce - zatrzymują się - stwarzając dodatkowe zagrożenie. Wszyscy organizatorzy akcji, jak również ratownicy mają nadzieję, że dzięki takim wydarzeniom będzie mniej wypadków, a kultura jazdy ulegnie poprawie.
Dodatkową atrakcją dla osób zmotoryzowanych będzie możliwość przetestowania pod opieką specjalistów od off-roadu samochodów marki Mercedes: Klasy GLK, ML oraz Klasy G. Jazdy odbywać się będą od godz. 10 do 16. Partner akcji Mercedes-Benz, który przekazał GOPR 8 samochodów i przez ostatnie dwa lata wspiera ratownictwo górskie, zorganizował także szkolenie dla kierowców wyjeżdżających w góry. Po takim szkoleniu założenie łańcuchów na koła, czy zabezpieczenie bagażu przed podróżą nie będzie już problemem. W programie przewidziane są także konkursy tematyczne i atrakcyjne nagrody. Nie zapomniano także o najmłodszych uczestnikach, na których czeka słodki poczęstunek. Wszystko po to, aby akcja Bezpieczna Zima była połączeniem mile spędzonego czasu na świeżym powietrzu z możliwością nauczenia się kilku przydanych rzeczy.