kaukazZAKOPANE. W najbliższą sobotę 23 lutego odbędzie się spotkanie z Wojciechem Szatkowskim – polskim historykiem sportu, który zabierze swoich słuchaczy w multimedialną podróż po szczytach Kaukazu. Odbędzie się ono o godz. 17 w Galerii Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich przy Drodze na Koziniec 8.

„Dzień dobry, Kaukazie..."– pod taką nazwą odbędzie się kolejne spotkanie z Wojciechem Szatkowskim, tym razem oparte na bazie wspomnień z wypraw trekkingowych z 1990 i 1991 roku. Tematyką będzie niezwykłe pasmo górskie, w którym leżą najwyższe szczyty: Rosji, Gruzji, Azerbejdżanu i Armenii. Zostaną one po kolei opisane tak, aby miłośnikom gór wysokich stały się one mniej odległe. To będzie też możliwość usłyszenia nie tylko wielu informacji o górach Kaukazu, ale także o ludach go zamieszkujących.
Multimedialna prezentacja została przygotowana po to, aby uczestnicy mogli wczuć się w próbę zdobycia szczytów, a w tym dwuwierzchołkowego Elbrusa – najwyższego szczytu Kaukazu Wielkiego i Rosji o wysokości 5642 i 5621 m n.p.m. Dla alpinistów przyjmujących inne granice Europy niż Międzynarodowa Unia Geograficzna to Elbrus uważany jest za najwyższy szczyt Starego Kontynentu, a nie słynny Mont Blanc, który jest od niego niższy.
Podczas tych opowieści, nie zabraknie także historii polskich wypraw wysokogórskich w te góry. Będzie to także okazja do wspomnienia wybitnego alpinisty Jana Długosza, który wspiął się na m. in. Ułłu-Tau-Czana oraz Dych-tau. Będzie też mowa o słynnym biegu na szczyt Elbrusa i zwycięstwie Andrzeja Bargiela. Atrakcją będą również ciekawostki związane z tymi przepięknymi górami, aczkolwiek nieco różniącymi się od naszych rodzimych Tatr. Wstęp na spotkanie w cenie biletu do Galerii.