0SZCZAWNICA. Kolejny zjazd odbył się w Szczawnicy, w schronisku PTTK „Orlica" (22-24.02.2013), jak zwykle z bogatym programem. Formuła zjazdu jest prosta, można wysłuchać ciekawych prelekcji i wybrać się w góry pod opieką przewodników.

W pierwszym dniu odbył się recital Radosława Partyki, którego wsparł dobrymi solówkami Grzegorz Szarek. W drugim dniu rozpoczęło się od prelekcji terenowej o przyciągającym tytule „1800 metrów Drogi Pienińskiej w 180 minut" prowadzonej przez Ryszarda M. Remiszewskiego. Na wycieczkę udali się nie tylko uczestnicy zjazdu, także goście uzdrowiskowi zainteresowani tematem wykładu. Plakaty w zdroju zrobiły swoje.123456789Po południu zaczął się maraton starannie przygotowanych prelekcji, okraszonych przeźroczami, a tematyka była mocno zróżnicowana. Nie było mowy o nudzie. Zaczęło się od dobrej prezentacji wędrówki po Ukrainie Jakuba Wierzbowskiego i Jagody Pilch10131415, a dalej o ochronie przyrody w Pienińskim Parku Narodowym mówiła pracownica parku Teresa Ciesielka, o tyle ciekawie, że w aspekcie 80. rocznicy PPN przypadającej w tym roku! Niewiarygodne jak ten czas umyka. Dalej ciekawe, momentami świetne wręcz prelekcje i przeźrocza autorów: Aliny Palichleb – wiosna w strefie Gazy; Stanisława Papciaka – o tatrzańskich szczytach; Mirosława Bodziocha – o Kongu; Jakuba Saraty – z wędrówki po Islandii; Aleksandry Dzik – tam, gdzie nie dotarła dotąd kobieta (PZA Kongur Shan). W przerwie cyklu prelekcji wystąpił z recitalem autorskim bard szczawnicki Julian Jerzy Stadnicki.
W niedzielę para przewodników Anna i Grzegorz Szarkowie poprowadzili chętnych na Radziejową, w poszukiwaniu Rusi Szlachtowskiej, a byli też ochotnicy, którzy skoro świt, gdy wszyscy jeszcze odpoczywali, wybrali się zobaczyć niepowtarzalny wschód słońca z Trzech Koron!
W sobotę, można było uczestniczyć w szkoleniu lawinowym prowadzonym przez ratownika Macieja Majchrzaka. Nie tylko słuchano z zainteresowaniem wykładu o śniegu, zagrożeniu lawinowym w górach, jak zachowywać się w ekstremalnych sytuacjach, ale można było wybrać się w góry i od strony praktycznej dowiedzieć się o bezpiecznym korzystaniu z uroków zimy.
Organizatorami udanego zjazdu byli: Studenckie Koło Przewodników Górskich z Krakowa i Oddział Pieniński PTTK w Szczawnicy, pomysłodawczynią i główną organizatorką obecnego i wszystkich dotychczasowych zjazdów była Zofia Klimczak ze Szczawnicy.

Fot. autor, Agnieszka Stopka, Barbara Fizyk-Zorychta