jadalniaRABKA – ZDRÓJ. Uzdrowisko Rabka S.A. do tej pory znane było z leczenia, kosmetyków solankowych i zabiegów SPA. Teraz zamierza opanować i ekologiczny rynek żywieniowy. Wkrótce rusza z produkcją herbat, miodów i mieszanek zbożowych.

- To nowe dla nas wyzwanie. Doszliśmy jednak do wniosku, że tak, jak w przypadku kosmetyków naturalnych produkowanych na naszej solance, warto też produkować zdrową żywność. W końcu odżywanie jest tak samo istotne, jak lekarstwa podczas procesu leczenia, z drugiej strony ludzie oczekują takiej żywności, do której, jako społeczeństwo już dorośliśmy – nie ma wątpliwości Andrzej Kowalczyk, prezes Uzdrowiska Rabka S.A. To, dlatego spółka – jak zapewnia prezes - zamierza rozpocząć produkcję w trzech obszarach. – Zamierzamy produkować herbaty ziołowe pod naszą marką, miody i preparaty, takie jak chociażby pyłki oraz mieszanki zbóż do wypieków, czy bezpośredniego spożycia. Wszystko oczywiście w oparciu o zioła i inne rośliny z podhalańskich i gorczańskich łąk – podkreśla prezes.
To nie koniec. Uzdrowisko Rabka S.A. chce także ruszyć z produkcją specjalnych artykułów do diety bezglutenowej. Bowiem jak zapewnia prezes Kowalczyk – świadomość ludzie się podnosi i jest już zapotrzebowanie także na tego typu produkty. – Ludzie są już gotowi, aby te produkty, takie gotowe dania, nabywać – nie ma wątpliwości prezes. – Natomiast Uzdrowisko Rabka S.A. jako przedsiębiorstwo chce promować siebie, jako markę utrzymującą zdrowie w całym spektrum. Już teraz zresztą współpracujemy z kilkoma producentami produkującymi produkty zbożowe.
W tym roku z nowymi produktami spółka wejdzie do sklepów w dużych miastach, takich, jak Kraków, Katowice i Warszawa. Będziemy tam m. in. oferować właśnie gotowe dania dla diety bezglutenowej.