gorceTATRY. Po początkowych problemach z uzyskaniem zezwolenia od Tatrzańskiego Parku Narodowego, organizatorzy otrzymali je. Po raz pierwszy w Polsce zorganizowany zostanie Bieg Ultra Granią Tatr na dystansie 70 km. Jego datę wyznaczono na 17 sierpnia, ale gdy w marcu uruchomiono zapisy, wolne miejsca wyczerpały się w ciągu kilku minut.

Trasa prowadzić będzie szlakami turystycznymi polskich Tatr Zachodnich oraz Wysokich. Zacznie się u wylotu Doliny Chochołowskiej. Biegacze pokonają dystans częściowo granią główną Tatr, częściowo dolinami i graniami bocznymi przez całe niemal polskie pasmo Tatr. Trasa jest bardzo wymagająca technicznie. Utrudnienia to ekspozycja, dużo skał, luźnych kamieni, znaczne przewyższenia, zmienna pogoda.

Przewyższenie wyniesie ok. 5000 metrów. Start odbędzie się o godzinie 4. biegacze będą wypuszczani na trasę w grupach po 50 osób co 10 minut. Limit czasu ukończenia biegu wynosi 17 godzin. Biegacze podczas 1 wyścigu pokonają takie szczyty, jak m.in. Wołowiec, Starorobociański Wierch, Ornak, Czerwone Wierchu, Kasprowy Wierch, Przełęcz Krzyżne, dalej zbiegną Doliną Pięciu Stawów i Doliną Rozstoki do Wodogrzmotów Mickiewicza, by dalej pobiec do Zakopanego przez Rówień Waksmundzką, rejon Kopieńców i Nosalową Przełęcz.

Mimo iż wyścig stanowić będzie nie lada wyzwanie, lista startowa jest już zamknięta. W zawodach weźmie udział 200 biegaczy. Pierwsze 150 miejsc wypełniło się w ciągu 6 minut od rozpoczęcia przyjmowania zapisów.
Organizatorem biegu jest Tatrzański Klub Narciarski Tatra Team we współpracy z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Bieg Granią Tatr będzie biegiem kwalifikacyjnym do The North Face® Ultra-Trail du Mont-Blanc® 2014.