USG w prezencie od Wielkiej Orkiestry Fot. Anna SzopińskaPOWIAT NOWOTARSKI. Na takie zakupy Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego długo jeszcze nie byłoby stać, a jest to sprzęt bardzo potrzebny. Oddział noworodków i wcześniaków w darze od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dostał właśnie trzy wysokiej klasy urządzenia medyczne: kardiomonitor Philips, monitor stężenia tlenu i dwutlenku węgla firmy Radiometr oraz ultrasonograf firmy Siemens.

Głowice - tylko dla niemowląt Fot. Anna SzopińskaMiniaturowe Specjalistyczny kardiomonitor Fot. Anna Szopińskagłowice i Miniaturowe przyczepy Fot. Anna Szopińskaprzyczepy Monitor stężenia tlenu i dwutlenku węgla Fot. Anna Szopińskaprzeznaczone są i przystosowane wyłącznie do badania noworodków i niemowlaków.

- A mamy na oddziale nawet noworodki o wadze półtora kilo, przebywające w inkubatorach – mówi dr Mirosława Frankowska-Majchrzak, pani ordynator oddziału, demonstrując maleńkie oprzyrządowanie.
USG pomocne jest w diagnozowaniu wad wrodzonych różnych narządów u noworodków, także innych schorzeń. Dzięki niemu można kontrolować przebieg leczenia i jego efekty.

Użycie kardiomonitora oraz monitora stężenia tlenu i dwutlenku węgla we krwi pozwala uniknąć częstego pobierania krwi do badań laboratoryjnych, a jest to zabieg bolesny i trudny do wykonania u tak maleńkich pacjentów. Aparatura umożliwia monitorowanie podstawowych funkcji życiowych u chorych noworodków.
Oddział, którym kieruje dr Majchrzakowa, posiada II stopień referencyjności, a pozyskany dzięki społecznej zbiórce sprzęt dodatkowo podnosi standard opieki i jakość leczenia. Tutaj obejmuje się opieką zarówno noworodki zdrowe, jaki i chore, urodzone na miejscu, jak i w sąsiednich szpitalach, także te, które wymagają leczenia po wypisie ze szpitala.

Samo USG kosztuje ok. 100 tys. zł, ceny kardiomonitora i monitora do gazometrii oscylują wokół 50 tys. zł.
Nie jest to dla oddziału pierwszy prezent od Wielkiej Orkiestry, bo noworodki w Podhalańskim Szpitalu były już sprzętowo wspomagane we wcześniejszych jej edycjach. Miejmy nadzieję, nie będzie też ostatnim.