1MAŁOPOLSKA. Polskie Linie Kolejowe ogłosiły niedawno listę szlaków kolejowych, które przestaną być utrzymywane, a znaczy to powolną ich degradację i likwidację. Na liście tej znalazła się także linia Nowy Sącz-Chabówka.


15 kwietnia PLK ogłosiło kolejną listę, tym razem tras, z których likwidacji się wycofują. Na tej liście zabrakło torów z Chabówki do Nowego Sącza.2Linia kolejowa Nowy Sącz Chabówka to fragment zbudowanej pod koniec XIX przez austriackie Cesarsko-Królewskie Koleje Państwowe drogi żelaznej zwanej Galicyjską Koleją Transwersalną, biegnącą wzdłuż głównego grzbietu Karpat. Rozpoczynała się ona w Cieszynie i biegła przez Zwardoń, Żywiec, Suchą, Chabówkę, Nowy Sącz, Zagórz, Sambor, Stanisławów do Husiatynia nad ówczesną granicą rosyjską. Kolej ta odgrywała niegdyś ważna rolę gospodarczą. Wiele obiektów położonych przy trasie pamięta jeszcze jej początki. Największym walorem jednak jest jednak jej położenie – przebiega przez najpiękniejsze zakątki Małopolski łącząc wiele miejscowości o wyjątkowych wartościach turystycznych. Na dodatek w Chabówce znajduje się najbogatszy w Polsce skansen taboru kolejowego.
Ta trasa może być wielką atrakcją turystyczną, którą odwiedzać będą setki tysięcy turystów i dać może setki miejsc pracy.
Dlatego ogłaszamy powstanie Koalicji Kolei Galicyjskiej, która domagać się będzie cofnięcia decyzji o zaprzestaniu utrzymywania linii. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą nas wesprzeć i którzy sprawy kolei znają lepiej od nas.
Domagamy się od PKL podania informacji, na jakiej podstawie zdecydowano o zaprzestaniu utrzymywania linii Nowy Sącz-Chabówka oraz jakie są roczne koszty jej utrzymania.
Będziemy dążyć do opracowania raportu o stanie technicznym trasy i możliwościach jej rozwoju. Przypominamy, że w planach inwestycyjnych PKP, linia Nowy Sącz-Chabówka ma zostać zmodernizowana.
Będziemy dążyć do opracowania raportu o walorach turystycznych tej linii i wstępnej koncepcji produktu turystycznego, którego głównym elementem będzie linia kolejowa i skansen w Chabówce.
Rozpoczynamy zbiórkę podpisów pod apelem sprzeciwiającym się całkowitemu zamknięciu linii Nowy Sącz-Chabówka.

 

Kamil Filipowski

Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei

 

Monika Kowalczyk

sadeczanin.info

 

Maciej Kwaśniewski

szczyrzyc.info

 

Beata Szkaradzińska

Podhaleregion.pl

 

Kuba Toporkiewicz
Limanowa.in

 

Maciej Włodarczyk
szczyrzyc.info