1TURYSTYKA. Kto powiedział, że miesięczna wyprawa musi kosztować fortunę? Projekt „Melanżbusem po Europie" z 2012 roku udowadnia, że wystarczy odrobina chęci, aby zwiedzieć kilka krajów Europy w cenie jednego. Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, co oznacza przygotowania do wyprawy 2013! Patronuje jej nasza gazeta internetowa Podhale Region.

Jaki jest przepis na niezwykłą wyprawę? Potrzeba mnóstwo wolnego czasu, odrobinę chęci, kroplę odwagi oraz szczyptę szaleństwa. Całość należy przyprawić szczerym uśmiechem oraz pogodą ducha. Na koniec wystarczy dodać pragnienie przeżycia niesamowitej przygody i gotowe. W efekcie otrzymamy siedem tysięcy przejechanych kilometrów, sześćset litrów zużytego paliwa, trzydzieści dni i osiem zwiedzonych krajów. To naprawdę łakomy kąsek. Doznania – niesamowite. Wrażenia – zapierające dech w piersiach.
Zaczęło się od dwóch zaprzyjaźnionych miłośników podróży z Zakopanego i Bielska-Białej, którzy zainspirowani wyjazdami innych, postanowili stworzyć swój własny projekt. W sumie cztery osoby dokonały niezwykłego zakupu: dwudziestoletniego Forda Transita. Bus szybko przemienił się w mieszkanie i środek transportu w jednym. Do tego doszedł zabawny design z jednej strony i napis234578 z drugiej. Tekst to fragment góralskiej przyśpiewki, która świadczy o korzeniach części podróżujących. Podobnie jak flaga Polski w bocznej szybie, kapelusz góralski na podszybiu i napis Zakopane mają za zadanie pokazać, że to polska wyprawa. Tak powstał Melanżbus – bo taką nosi nazwę samochód, któremu nie straszne są tysiące kilometrów trasy. Nie trzeba było długo szukać współtowarzyszy podróży życia za niewielkie pieniądze.

Pięciu studentów z południowej Polski wyruszyło 1 sierpnia 2012 roku na podbój zachodniej i południowej Europy. Z kraju zabrali ze sobą oczywiście mapy i jedzenie, aby nie generować dodatkowych kosztów. Praga, Strasbourg, Paryż, Nicea, Barcelona, Wiedeń czy Wenecja przestały być obce. Fakt, że zwiedzili wiele ciekawych miejsc nie oznacza, że zrezygnowali z odpoczynku. W programie trzydziestodniowej wyprawy nie zabrakło grillowania i plażowania. Młodzi ludzie nie tylko poznali kawałek świata. Zawiązali nowe przyjaźnie, pogłębili znajomość języków obcych, a przede wszystkim nauczyli się radzić sobie w każdej sytuacji.

Na 2013 rok zaplanowano ośmioosobową podróż na południe Europy. Wciąż trwa opracowywanie dokładnej trasy oraz poszukiwanie osób, które wsparłyby wyprawę. 15 lipca rozpocznie się tegoroczna podróż w nieznane. Wiadomo, że pojadą przez Słowację, Austrię, Włochy, aby przeprawić się promem do Grecji. Powrót do Polski powiedzie przez Macedonię, Serbię, Chorwację i Węgry. Nie wiadomo jednak, jakie przygody czekają na młodych podróżników w tym razem. Jedno jest pewne, że nie dowiedzą się tego, nie ruszając się z miejsca. W tym miejscu warto przytoczyć słowa św. Augustyna: "Świat jest jak księga, kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę".

Przygotowania i relacje z przebiegu wyprawy można śledzić na facebook.com/melanzbus oraz na blogu melanzbus.pl. Również podhaleregion.pl będzie informował swoich czytelników o losach wyprawy, gdyż objął patronat medialny nad tą niezwykłą przygodą.