konkurs tpnKONKURS. Miłośnicy gór i zimowej turystyki w Tatrach mogą wziąć udział w konkursie organizowanym w ramach akcji „Lawinowe ABC", której organizatorami są Tatrzański Park Narodowy i TOPR.

Konkurs rozpoczął się 15 kwietnia i potrwa do 26 kwietnia. W tym czasie codziennie od poniedziałku do piątku na profilu facebook.com/LawinoweABC ukazywać się będzie pytanie konkursowe.
Tematem konkursu jest wiedza z zakresu zasad bezpiecznego poruszania się zimą w terenie wysokogórskim zagrożonym lawinami. Odpowiedzi należy udzielać drogą mailową. Autorem pytań jest Marcin Kacperek – przewodnik wysokogórski IVBV, autor książki „Kochaj śnieg, unikaj lawin". Dziesięciu zwycięzców zdobędzie nagrodę główną – szkolenie lawinowe, które poprowadzą przewodnicy wysokogórscy, członkowie Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich. Odbędzie się ono w kolejnym sezonie zimowym (2013/2014).
Szczegóły dotyczące konkursu dostępne są na stronie www.lawinoweabc.pl.
Jest to ostatnie działanie w ramach tegorocznej edycji akcji „Lawinowe ABC". W minionym sezonie zimowym w ramach akcji zakupiony i zamontowany został w Kuźnicach punkt kontrolny służący do sprawdzania detektorów lawinowych, zakupione i otwarte zostało centrum treningowe na Kalatówkach, w którym każdy może ćwiczyć swoje umiejętności posługiwania się zestawem lawinowym. Uczniowie szkół średnich powiatu tatrzańskiego brali udział w zajęciach edukacyjnych w terenie, a dziennikarze – w warsztatach dotyczących plecaków lawinowych pt. „Z poduszką na lawiny". Działa strona internetowa www.lawinoweabc.pl, na której znajduje się kompendium wiedzy dotyczącej bezpiecznych zachowań zimą w górach, w których występuje zagrożenie lawinami.