0PIENINY. Flisacy sezon 2013 rozpoczęli z początkiem kwietnia, ale uroczyste otwarcie spływu nastąpiło dopiero w sobotę na przystani Sromowce Wyżne Kąty. - Tak bardzo zachęcam was abyście codziennie jadąc do swojej pracy, wsiadając do łodzi zrobili znak krzyża. Myślę, że wielu z was to czyni, a na pewno w sercu swoim – mówił w homilii do flisaków Ks. Bp Jan Szkodoń.

Mszę świętą odprawił ks. bp Jan Szkodoń w licznym gronie księży z diecezji krakowskiej i tarnowskiej, m.in. proboszczów ks. Józefa Bednarczyka z parafii pw. Św. Stanisława BM w Sromowcach Wyżnych, ks. Marka Kądzielawy z parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sromowcach Niżnych, o. Jacka Pawlikowskiego OCD z parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Kluszkowcach. Śpiewał chóf1 Kopiowanief2 Kopiowanier parafialno-flisacki pod kierownictwem Eugeniusza Waradzyna, ubarwiając uroczystość.

Ks. Bp Jan Szkodoń w kazaniu do flisaków mówił sugestywnie: - Ten Przełom wprowadza nas w ciszę, otwiera na to co Boże i na tof3 Kopiowanief4 Kopiowanief5 Kopiowanief6 Kopiowanief7 Kopiowanief8 Kopiowanief9 Kopiowanief10 Kopiowanief13 Kopiowanief14 Kopiowanief15 Kopiowanief16 Kopiowanief17 Kopiowanief18 Kopiowanie19 co ludzkie. Ten Przełom jak wiemy odsłania wciąż na nowo historię tego skrawka ziemi, historie mierzone wieloma setkami lat. Drodzy Bracia flisacy, dzisiaj zabierzcie, jak Apostołowie chcieli zabrać, Pana Jezusa do swoich łodzi. Poświęcenie, pokropienie wodą święconą tych łodzi jest znakiem naszej wiary i tego pragnienia, że chcecie Pana Jezusa zabrać do tych łodzi. Tak bardzo zachęcam was abyście codziennie jadąc do swojej pracy, wsiadając do łodzi zrobili znak krzyża. Myślę, że wielu z was to czyni, a na pewno w sercu swoim. Abyście powierzyli siebie i tych którzy z zaufaniem oddają się waszemu doświadczeniu i chcą przeżyć te urokliwe godziny spotkania z przyrodą, a w przyrodzie spotkania z Bogiem i z samym sobą. Zachęcam was żebyście codziennie rano pomodlili się za tych turystów, którzy będą korzystać z waszej pracy.

- Drodzy Bracia polecam was opiece Matki Bożej, pozdrówcie wasze rodziny. Bądźcie kiedy wracacie z pracy radością dla waszych małżonek i dzieci, i starych rodziców. Niech cieszą się nie tylko tym, że zapewniacie środki utrzymania, środki aby kształcić dzieci, ale, że przynosicie pokój, zgodę, radość szczególnie waszym dzieciom. Polecam was św. Krzysztofowi, patronowi podróżujących. Na pewno znana jest legenda o tym, że św. Krzysztof, człowiek silny, przenosił przez rzekę ludzi, którzy chcieli się przeprawić na drugą stronę. Jak kiedyś przenosił dziecko, w którym rozpoznał Jezusa Chrystusa. Samo słowo Krzysztof znaczy niosący Chrystusa. Niech to imię wam przypomina, aby łączyć swoją pracę i całe życie z Chrystusem i aby swoją modlitwą, pracą, przykładem przybliżać bliźnich Chrystusowi, a Chrystusa drugiemu człowiekowi.

Ks. Biskup jak pasterz szedł po przystani i kropił święconą wodą flisaków i ich łodzie, rozmawiał z dziećmi, a na poczęstunek flisacki przyszedł ubrany w kamizelkę pienińską. Tradycji stało się zadość.

Wśród licznych gości obecni byli m.in. Bogusław Waksmundzki – Urzędujący Członek Zarządu i przewodniczący Rady Euroregionu „Tatry", Burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda z przewodniczącym Rady Miasta Kazimierzem Zachwieją, wójt Gminy Krościenko Stanisław Gawęda, wójt Gminy Czorsztyn Tadeusz Wach, dyrektor Pienińskiego Parku Narodowego Michał Sokołowski oraz podinsp. Zbigniew Domalik, komendant Komendy Powiatowej Policji, których powitał prezes Stowarzyszenia Flisaków Jan Sienkiewicz.

Zdjęcia Ryszard M. Remiszewski