tatry KopiowanieGÓRY. Wiele tatrzańskich szlaków zachęca już do spacerów i wycieczek. Należy jednak pamiętać, że w wyższych partiach Tatr panują zimowe warunki, a Tatry Słowackie są zamknięte powyżej schronisk do 15 czerwca.

Pierwsi turyści przybyli już na długi weekend pod Tatry. Coraz większy ruch panuje także na szlakach turystycznych. Do spacerów zachęcają nisko położone doliny z polanami pokrytymi krokusami, w tym Dolina Chochołowska, czy Kalatówki. Warto także wybrać się na Polanę Rusinową czy powędrować Doliną Kościeliską, w rejonie której po zimowej przerwie otwarta została Jaskinia Mroźna, Na tych wysokościach wiosna zdążyła rozgościć się na dobre. Z wiosennych ciekawostek – już jakiś czas temu obudziły się niedźwiedzie.
Jednak już na wysokości Hali Gąsienicowej, nie wspominając o szczytach, panują zimowe warunki. Do uprawiania turystyki potrzebna jest wiedza, doświadczenie i obycie górskie zimą, a także sprzęt – raki, czekan, zestaw lawinowy. Panuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Jak informuje TOPR, zagrożenie lawinowe jest typowe dla warunków wiosennych: wczesnym rankiem zazwyczaj niskie, ale w ciągu dnia wzrasta do umiarkowanego, a lokalnie nawet do znacznego. Poruszanie się w terenie wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy.
W Tatrach Słowackich, a także sąsiednich masywach, szlaki otwarte zostaną dopiero 15 czerwca. Do tego czasu możemy jedynie wędrować wyznaczonymi otwartymi trasami prowadzącymi do schronisk.