apel KopiowanieGÓRY. W Tatrach z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się narciarstwo skiturowe. Ulubioną porą turystów narciarskich jest wiosna – ze względu na dobre warunki śniegowe i stosunkowo niskie zagrożenie lawinowe.

Tatrzański Park Narodowy apeluje jednak o niezbaczanie ze szlaków turystycznych i odpowiednie zachowanie, ze względu na budzącą się do życia przyrodę. Wiele gatunków zwierząt właśnie o tej porze roku przystępuje do godów lub rozrodu.

Ze snu zimowego obudziły się niedźwiedzie. Przełom maja i czerwca to także czas, gdy świstaki wykopują się z nor po kilkumiesięcznej hibernacji. Są bardzo osłabione, pozbawione zapasu sadła, a tymczasem czeka je intensywny okres godów. Wiosna to także okres wykotów kozic. Ciężarne kozy potrzebują spokoju. Nie powinny być płoszone.

- Przedłużająca się zima znacznie utrudnia zwierzętom zdobywanie pokarmu. Przeszkadzanie im w spokojnym żerowaniu może mieć tragiczne skutki. Spłoszone zwierzęta niejednokrotnie zmuszane są do niekontrolowanej ucieczki w panice, bywa, że zakończonej śmiercią. Narciarzom, którzy planują jeszcze tatrzańskie tury, przypominamy, że zachowanie przewidywalne, poruszanie się utartymi ścieżkami, w najbliższym sąsiedztwie letnich szlaków, zmniejsza prawdopodobieństwo niepokojenia zwierząt, przyzwyczajonych do obecności człowieka w określonych rejonach – apeluje Tatrzański Park Narodowy.

W najbliższych dniach służby terenowe TPN będą prowadzić wzmożoną kontrolę. Skiturowcy decydujący się na jazdę poza szlakami muszą się liczyć z karami.