przewodnicyTATRY. Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego wydał rozporządzenie, na mocy którego grupy szkolne wybierające się na wycieczkę, powinny pozostawać pod opieką przewodnika tatrzańskiego.

Rozporządzenie weszło w życie 22 kwietnia. Tatrzański Park Narodowy uzasadnia przepis zarówno względami bezpieczeństwa, jak i edukacyjnymi. - Przewodnik dotrzymuje grupie towarzystwa, ale przede wszystkim przekazuje wiedzę o odwiedzanym terenie i zasadach zachowania się w górach, potrafi zareagować w razie niebezpieczeństwa. Może również doradzić w wyborze trasy, uwzględniając możliwości podopiecznych i warunki panujące w górach, a także pomóc zaplanować dłuższy pobyt pod Tatrami – informuje TPN.

Sezon wycieczek szkolnych przypada na maj i czerwiec. Wiele grup decyduje się także na odwiedziny Tatr we wrześniu, Grupy szkolne najczęściej wędrują popularnymi szlakami – Doliną Kościeliską oraz Drogą do Morskiego Oka. Często zwiedzają też Zakopane. Popularnością cieszą się również wycieczki na Halę Gąsienicową oraz na Giewont. Cena za wynajęcie przewodnika tatrzańskiego jest uzależniona od trasy. Na przykład idąc z przewodnikiem tatrzańskim na wycieczkę Doliną Kościeliską zapłacimy ok. 300 – 350 zł. Jest to koszt dla całej grupy. Ale już wysokogórska tura na Orlą Perć kosztować będzie ok. 600 zł.