krewpodhale2

NOWY TARG. Do udanych zaliczy dzisiejszy dzień terenowy Oddział Regionalnej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym. Dawców było 18, w tej liczbie 15 zawodników hokejowej drużyny oraz członków Zarządu Tauron Podhale Nowy Targ. Krwi udało się zebrać prawie 7 litrów, dokładnie 6,750 ml.

Z inicjatywą takiej akcji wystąpili sami hokeiści, mimo napiętego programu treningów i kalendarza meczów. O pomoc w zorganizowaniu akcji poprosili oni Klub HDK Kropla.

Dla większości młodych zawodników był to pierwszy raz na fotelu w Stacji Krwiodawstwa, a dla np. Tomasza Dziurdzika, wiceprezesa Tauron Podhale Nowy Targ – już czwarty udział w akcji. Wszyscy doskonale wiedzieli, jak pandemiczna sytuacja odbija się na zasobach banków krwi. Temat był im tym bliższy, że nie tak dawno drużyna też zmagała się z zakażeniami – uniknęli ich tylko nieliczni. Zawodnicy przechodzili koronawirusową infekcję w większości bezobjawowo, jednak i oni odbywali kwarantanny; i oni obawiali się o zdrowie swoich domowników.

Wolę oddania krwi mieli wszyscy hokeiści, a oddali ci, którym pozwoliły na to względy zdrowotne. Wśród 15 zakwalifikowanych było 6 ozdrowieńców, czyli osób do 28 dni po przebytej infekcji, u których jeszcze przeciwciała utrzymują się na odpowiednim poziomie. Osocze z ich krwi to cenny lek, stosowany w ciężkich przypadkach Covid-19. Akcji przyświecało hasło: „Twoja krew - moje życie”.

Prócz standardowego pakietu energetycznego, dawca otrzymał tradycyjny słodki upominek od firmy Zbigniewa Steskala, a także okolicznościowy kubeczek, smyczkę i długopis od firmy Wojas S. A. Akcję wsparła Kinga Pienińska. Ozdrowieńcy oddający osocze dostali ponadto w prezencie białe koszulki ze specjalnym nadrukiem „Ramię w ramię – bo dobro jest w Małopolsce”.

Hokeiści, miejmy nadzieję, będą przykładem dla innych grup, które w trudnym czasie zagrożenia zdrowia i życia wielu osób chciałyby się wykazać ofiarnością i empatią.

krewpodhalee

Hokeiści krew oddali

Fot. Mateusz Kapołka, Tauron Podhale Nowy Targ, Anna Szopińska