pilka logo

Rozgrywki piłkarskie w niższych ligach powoli dobiegają końca. Przeanalizujmy – pod kątem naszych drużyn – jak wyglądają kwestie spadków i awansów.

W 3 lidze grupie IV do zakończenia sezonu zostały dwie kolejki. Piłkarzom Podhala Nowy Targ już od dłuższego czasu nie grozi ani spadek, ani awans. Nowotarżanie plasują się w górnej połówce tabeli i w najgorszym wypadku na koniec sezonu mogą zająć na miejsce 8.

W grupie wschodniej IV ligi zostały jeszcze trzy pełne kolejki do rozegrania i kilka spotkań zaległych. W grupie mistrzowskiej już tylko matematyczne szanse na zajęcie pierwszego miejsca, premiowanego grą w barażach o awans do 3 ligi, mają piłkarze Lubania Maniowy i Wierchów Rabka. W grupie spadkowej niewiele brakuje by utrzymanie zapewniła sobie Watra Białka Tatrzańska, która zajmuje 11 miejsce. W myśl regulaminu zdegradowane zostaną zespoły z miejsc 16-20, a jeżeli mistrz odpadnie w barażach to spadnie także zespół z pozycji 15.

Na jednym z miejsce spadkowych jest aktualnie Orkan Szczyrzyc, który jeżeli zostanie zdegradowany to trafi do grupy podhalańsko-limanowskiej ligi okręgowej. To z kolei oznacza, że z tej ligi do A klasy spadnie nie jeden, a dwa zespoły. Na 3 kolejki przed końcem spadkiem w „okręgówce” zagrożone są min: Jordan Jordanów i Granit Czarna Góra. Z awansu do IV ligi cieszą się już piłkarze Jarmuty Szczawnica.

W A klasie w sezonie 2021/2022 ilość zespołów ma być zredukowana z 16 do 14. To oznacza, że tą klasą rozgrywkową w bieżącym sezonie pożegnają się na pewno zespoły z miejsc 14-16, a zespół z miejsca 13 uzależniony będzie od tego co wydarzy się w lidze okręgowej. Fascynująco zapowiada się walka o pierwsze miejsce w tabeli i tym samym awans. Na 3 kolejki przed końcem sezonu liderem jest Zawrat Bukowina Tatrzańska, ale jego przewaga nad drugim w stawce Lubaniem Tylmanowa wynosi punkt, a nad trzecim Orkanem Raba Wyżna dwa punkty. Także walka o utrzymanie będzie szalenie ciekawa. Z A klasą żegnają się już na pewno Wierchy Lasek i ZKP Zakopane. Zagrożone degradacją jest jeszcze aż 7 innych zespołów.

W klasie B w grupie pierwszej awans na 2 kolejki przed końcem sezonu zapewnili sobie gracze Unii Naprawa. W grupie 2 bliscy tego są gracze połączonych drużyn Zapory Kluszkowce i rezerw Lubania Maniowy.