11aaApiArenaturniej111

PIŁKA NOŻNA. Podhale doczekało się turniejów piłkarskich na najwyższym poziomie, których ranga rośnie w błyskawicznym tempie. Dziś rozgrywki, które od marca do grudnia toczą się na zakopiańskiej „Api Arenie” przyciągają coraz większe zainteresowanie wśród mocarzy piłki dziecięcej i młodzieżowej nie tylko w Polsce, ale i na Świecie.

Olympique Marsylia, Sporting Lizbona, Dynamo Kijów, FC Porto, Stoke City, Karpaty Lwów, Chicago Fire czy Leicester City. Do tego cała krajowa czołówka: Legia Warszawa, Lech Poznań, Wisła Kraków, Śląsk Wrocław, Pogoń Szczecin czy Zagłębie Lubin. To tylko mała część klubów które zgłosiły się do udziału w turniejach pod „Giewontem”.

Wszystko to za sprawą duetu Dariusz Baboń – Tomasz Popiela.

Pierwszy to góral z krwi i kości, miłośnik futbolu z „drygiem” do interesów, właściciel Ośrodka Wypoczynkowego Api ma zakopiańskiej Pardałówce. Kilka lat temu wpadł na pomysł, który z początku u wielu wywoływał szyderczy uśmiech na twarzy. Niektórzy aż „pukali się w czoło” wątpiąc w sens budowy pod Tatrami, w miejscu rzecz jasna kojarzonym z dyscyplinami zimowymi, obiektu służącego do grania w piłkę nożną i to w dodatku przez cały rok kalendarzowy.

Darek jednak na przekór tym wszystkim malkontentom, dopingowany przez swych bliskich, zakasał rękawy i w główniej mierze swoimi siłami, zasuwając od rana do nocy, inwestując własne ciężko zarobione pieniądze, w przeciągu kilku miesięcy swój cel zrealizował.

W 2015 roku, tuż przy Pensjonacie Api powstało małe, kameralne boisko ze sztuczną nawierzchnią, sztucznym oświetleniem i trybuną dla 200 osób, idealne do turniejów dla dzieci i młodzieży.

I się zaczęło.

Początkowo Darek działał sam. Systematycznie budowała popularność swoich turniejów, „łapał kontakty”. I tak właśnie spotkał na swojej drodze Tomasza Popielę ze Starego Sącza, od lat mocno już zaawansowanego w tematykę turniejów piłkarskich dla dzieci i młodzieży. To on jest pomysłodawcą i od 2011 roku organizatorem słynnego cyklu turniejów „Sokolik” w Starym Sączu, w którym brali udział już reprezentanci takich klubów jak Liverpool, Feyenoord Rotterdam, Hertha BSC, czy Sparta Praga.

Obaj błyskawicznie złapali wspólny „język” i zaczęli działać pod jednym szyldem. Lada moment powołana do życia zostanie z ich inicjatywy Fundacja, po to by jak sami mówią, mieć jeszcze większe możliwości i dbać o rozwój piłkarskich talentów.

Turnieje na Api spotkały się z dużym rozgłosem w środowisku polskiej piłki. Ich ambasadorami są dzisiaj m.in. byli znakomici reprezentanci Polski: Mirosław Szymkowiak i Grzegorz Rasiak.

Wedle luźnych obliczeń statystycznych w tym roku w turniejach Api ma wziąć udział około 5 tysięcy młodych piłkarzy z kilkunastu państw.

Wydarzeniem numer jeden, będzie zaplanowany na 1-3 czerwca największy Międzynarodowy Turniej „Gorący Potok Cup” dla dzieci w wieku 9 lat. To będzie już 3 jego edycja, ale z rekordową ilością drużyn. Akces do udziału w nim zgłosił aż 28 zespołów m.in. z Francji, Portugalii, Anglii, Polski i Ukrainy.

Będzie się działo…