IMG 4418

PIŁKA NOŻNA. Na stadionie w Szaflarach odbyły się obchody 70 lat istnienia tamtejszego LKS. Udział w nim wzięli licznie zaproszeni goście. Byli w tym gronie byli i obecni zawodnicy, trenerzy i działacze klubu, przedstawiciele władz gminnych, a także władze wojewódzkich i okręgowych związków piłkarskich.

W trakcie obchodów przyznano szereg odznaczeń i medali, które wręczali m.in. prezes Podhalańskiego Podokręgu Piłki Nożnej Jan Kowalczyk, czy reprezentujący Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Nowym Sączu Bogusław Klimek. 

Na ręce obecnych władz klubu z Szaflar przekazano pamiątkowe patery i dyplomy upamiętniające okrągłą rocznicę. Wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński przekazał też na bieżącą działalność klubu kwotę 7 tysięcy złotych. 

Stanisław Wąsik, były, wieloletni działacz klubu, a dziś przewodniczący Rady Gminy Szaflary przedstawił pokrótce zarys historyczny klubu. 

IMG 4315

Początki zorganizowanej działalności sportowej w Szaflarach sięgają lat 30 XX wieku, kiedy przy Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży Męskiej został zorganizowany zespół siatkarski. Kilka lat po wojnie, w 1949 roku założono już klubu funkcjonujący w strukturach Ludowych Zespołów Sportowych. Prezes wówczas wybrano Stanisława Zacherka. Nacisk kładziono wtedy na sporty zimowe i w latach 50 tych w Szaflarach m.in. wybudowano skocznie narciarską, na której skakał m.in. Wojciech Fortuna. Sportowcy z Szaflar przez około 30 lat z powodzeniem uprawiali konkurencje narciarskie. Wysoki poziom reprezentowali m.in. alpejczycy. 

Od początku istnienia klubu w sezonie letnim funkcjonowały sekcje lekkoatletyczna i siatkarska. W 1978 roku grupa pasjonatów piłki nożnej zgłosiła akces do rozgrywek ligowych. Wtedy prezesem klubu został Jan Zapotoczny. Po 3 latach sekcję zwieszono. Reaktywowano ja w 1990 roku. Na czele nowego zarządu stanął prezes Andrzej Marek. W 1993 roku zespół już pod nazwa LSZ Szaflary rozpoczął regularne rozgrywki ligowe. W 1994 roku stery w klubie przejął Stanisław Wąsik, który funkcję prezesa sprawował przez kolejnych 10 lat. W 2001 roku nastąpiła zmiana nazwy klubu na Ludowy Klub Sportowy. W 1996 roku uroczyście oddano do użytku budynek, w którym do dzisiaj mieści się siedziba klubu oraz szatnie. W ciągu kolejnych kilku lat baza klubu wzbogaciła się m.in. o ogrodzenie, oświetlenie i drenaż boiska. W 2006 roku seniorzy uzyskali historyczny awans do „okręgówki”. W sezonach 2015/2016 i 2018/2019 drużyna grała w 4 lidze. 

IMG 4351

- W imieniu rady gminy Szaflary gratuluję tak zaszczytnego jubileuszu, jakim jest 70 lat założenia i istnienia klubu LKS, a wcześniej LZS Szaflary. Historia klubu nie była łatwa. Były rożne momenty, raz lepsze, raz gorsze. Tę historię tworzyli ludzie z wielką pasja, odpowiedzialnością zaangażowaniem. Większość obecnych na tych obchodach jest lub była związana z tym klubem. Zdecydowana większość spędziła tu większy lub mniejszy kawałek życia. Cieszy, myślę że nas wszystkich, to że ta sztafet pokoleń klubie jest przekazywana dalej, że klub funkcjonuje u realizuje swoje cele sportowo wychowawcze. Klub miał i ma to szczęście, że trafiło się nam dwóch super gospodarzy obiektu. Śp. Władysława Szaflarski z wielką swoją pasją dbał o te obiekty. Podobnie teraz robi to pan Stanisław Baboń. Osobne podziękowania kieruję do naszych rodaków w USA: Związkowi Podhalan, Klubowi Piłkarskiemu i indywidualnym darczyńcom, którzy wspomagają klub. Dziękuję też wszystkim sponsorom i osobom życzliwym temu klubowi. Całemu zarządowi, działaczom, piłkarzom i trenerom życzę dalszych sukcesów w rozwoju klubu LKS Szaflary – podkreślił Wąsik.

Stan posiadania LK Szaflary to dzisiaj tez 6 grup młodzieżowych oraz drużyna kobiet. Dzisiaj w klubie trenuje około 200 osób.

IMG 4371