P3540210NOWY TARG. Ta impreza sportowego ducha połączy z charytatywnym celem. W najbliższy piątek i sobotę, 13 i 14. września, na tafli Miejskiej Hali Lodowej, rozegrany zostanie Turniej Charytatywny dla małej Asi, o Puchar przewodniczącego Regionu IPA Nowy Targ. Rywalizować w nim będą policjanci z Polski i Słowacji, także emerytowani funkcjonariusze Policji. Rozgrywki organizowane są równocześnie w ramach obchodów setnej rocznicy powstania Policji Państwowej. 

Przychód z datków zebranych do puszek Fundacji im. Adama Worwy podczas rozgrywek oraz z aukcji koszulek i sportowych pamiątek przeznaczony jest na kosztowne operacje, które czekają dziewczynkę z wrodzoną wadą nóżki – hemimelią strzałkową.

 - 13. września o 16.00 pierwsze drużyny wchodzą na lód – zapowiada Mateusz Kapołka, przewodniczący Regionu IPA Nowy Targ. - Zagrają drużyny policjantów ze Słowacji – z Popradu i Trenczyna. Następny mecz, dwie godziny później, rozegrają drużyny IPA – z Nowego Targu i ze Śląska.  

Następnego dnia, w sobotę, zaraz po 8.00 rano, rozpoczną się mecze finałowe.

Organizatorem Turnieju jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA Region Nowy Targ. Patronatem objęli akcję: Komendant Powiatowy Policji w Nowym Targu, burmistrz i starosta, dyrektorzy Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu, także prezydenci sekcji IPA – polskiej i słowackiej. Na konferencji zapowiadającej charytatywny Turniej, w nowotarskiej Komendzie Policji, obecny był też reprezentant słowackiej sekcji IPA.

- W tę akcję włączyli się policjanci nie tylko z Nowego Targu, ale także z komend powiatowych m.in. w Katowicach, Zakopanem, Oświęcimiu, Gorlicach, Chrzanowie i Krynicy – mówi mł. asp. Dorota Garbacz, rzeczniczka nowotarskiej KPP. - Chcemy pomagać – nie tylko dbamy o bezpieczeństwo, porządek, ale policjanci mają również wielkie serca.

P3540240

Uczestnicy Turnieju na co dzień grają w amatorskich drużynach hokejowych, co gwarantuje rozgrywkom odpowiedni poziom. Swoją osobą poświadcza to np. komendant komisariatu w Jabłonce, Wojciech Batkiewicz, kapitam jednej z drużyn.

Zachętą do przybywania w tych dwóch na lodowisko jest także kulturalna otoczka Turnieju.

- Tak szczytny, zacny cel, więc trzeba być, będzie się działo – zachęca Bolesław Bara, dyrektor MOK-u w Nowym Targu. - Będzie przede wszystkim troszkę pikniku, trochę muzyki, trochę tańca. Zaangażowane są grupy z MOK-u, będzie licytacja. Nie wyobrażamy sobie takiej sytuacji, że nie zebrać naszych sił, serc i nie pomagać, bo dziś dotyczy to Asi, a jutro może dotyczyć każdego z nas. Chcemy być razem, chcemy się cieszyć, dlatego zarówno w piątek, jak i w sobotę będzie kolorowo, wesoło. Rywalizacja sportowa jest ważna, ale tak naprawdę najistotniejsza jest wspólna zabawa.

Ponieważ do akcji włączyła się także pierwsza drużyna Podhala, wisienką na hokejowym torcie stanie się krótki sparing reprezentacji Szarotek z policjantami. W sobotę od rana na lodowisku będzie obecny również najmłodszy hokejowy narybek.

P3540224

Gościem specjalnym na przedturniejowej konferencji była sama Asia przywieziona na Komendę przez tatę.

- Nie leczony skrót jednej nóżki to będzie 20 centymetrów, czyli kalectwo – mówi Sebastian Podczerwiński. – Ale doktor dał jej szansę 100-procentową, tylko trzeba zebrać pieniążki. Jest to prawie 400 tys. zł. Na razie zbiórki jakoś idą, ale potrzebna jest jeszcze ogromna kwota, dlatego proszę was, byście pokazali, jak na Podhalu się pomaga. Pomóc można też, wpłacając datki na Fundację Worwy, z dopiskiem „Dla Asi”. Pierwsza operacja odbędzie się prawdopodobnie we wrześniu 2020 roku.

Ta pierwsza operacja jest najważniejsza dla dziewczynki – poza ortopedyczna wadą – rozwijającej się normalnie. Potem czeka ją jeszcze jedno przedłużenie kości piszczelowej lub udowej, przy jednoczesnym hamowaniu wzrostu drugiej nóżki.  Ostatnią operację lekarze przewidują, gdy Asia dojdzie do wieku 14 lat. Ortopedyczno-chirurgiczną pomoc zaoferowali jej dr Dror Paley z Florydy oraz dwaj wybitni polscy lekarze – Michał Deszczyński i Tomasz Albrewczyński z Paley European Institute w Warszawie.  

Asi można pomóc, wpłacając datki na konto Fundacji:

53 1240 1574 1111 0010 3480 6570 z dopiskiem „dla Asi Podczerwińskiej”.

Fundacja im. Adama Worwy,  Al.1000-lecia 44; 34-400 Nowy Targ

IBAN:  PL 53 1240 1574 1111 0010 3480 6570    /konto zlotówkowe

BIC/SWIFT – PKOPPLPW

Przed Turniejem

Fot. Anna Szopińska