szkoln4

PIŁKA NOŻNA. Aż 150 sędziów z Nowego Targu, Nowego Sącza, Tarnowa, Gorlic, Krakowa, Olkusza i Brzeska wzięło udział w zorganizowanej w miniony weekend przez Kolegium Sędziów Podhalańskiego Podokręgu Piłki Nożnej XI Kursokonferencji. Miejscem szkolenia był Ośrodek Limba w Poroninie.

Magnezem który przyciągnął tak rekordową ilość kursantów byli prelegenci z najwyższej krajowej półki. Wykłady prowadzili m.in. najstarszy z obecnych sędziów polskiej ekstraklasy Mariusz Złotek z Gorzyc, arbiter międzynarodowy Bartosz Frankowski z Torunia, obserwator szczebla centralnego Filip Robak z Kielc oraz międzynarodowa sędzina Monika Mularczyk ze Skierniewic.

- Mamy się czym pochwalić. Rzadko bowiem się zdarza by w jednym czasie i w jednym miejscu spotkać aż tak mocną i liczną reprezentacje sędziów z najwyższej krajowej półki. To też było gwarancją wysokiej jakość prowadzonych wykładów. Na tym nam najbardziej zależało. Widać było że zrobiły one duże wrażenie na uczestnikach kursu. Nikt się nie nudził, każdy chętnie brał udział w dyskusjach – podkreślił prezes KS PPPN, Marcin Tesarski.

Pierwszym z czterech tematów poruszonych w trakcie szkolenie było „Inteligentne Sędziowanie”. Mówiono w tym miejscu o polityce kartkowej, dysproporcjach w kartkach czy konsekwencjach podejmowanych na boisku decyzji oraz właściwym wyciąganiu wniosków.

szkol3

Sędzia staje się zakładnikiem swoich decyzji. Trzeba być konsekwentnym, ale jednocześnie decyzje muszą być podejmowane rozsądnie. Na tym właśnie polega inteligentne sędziowanie – zwracał się w kierunku słuchaczy Filip Robak.

Monika Mularczyk – uważana za najlepszą kobietę z gwizdkiem - prowadziła wykład pt. „Analiza najnowszych wytycznych UEFA”. Podkreślała ona m.in. istotę analiz video, prezentując zebranych kilka fragmentów wraz z ich szczegółowym objaśnieniem. Sporą czasu w tym miejscu poświęcono też pracy sędziów przy systemie „VAR”

„Nowoczesne zarządzanie meczem” to temat wykładu Bartosza Frankowskiego, który dla sporej grupy kursantów jest wzorem do naśladowania, stąd też wielokrotnie jego mowa nagradzana była gromkimi brawami. Podzielił się on swoimi doświadczeniami zarówno z prowadzenia spotkań w polskiej ekstraklasie jak również na arenie międzynarodowej. Zwracał uwagę na wiele istotnych spraw dotyczących przede wszystkim bezpieczeństwa zawodników na boisku, ale też dbania o poziom i jakość widowiska.

- Sztuką jest zapobiegać problemom zanim się pojawią. Piłkarze działają instynktownie, muszą czuć nasze intencje żeby je zaakceptować. Stąd ważne jest także i to żeby na boisku sędzia był nie tylko widoczny, ale i słyszalny – podkreślał najmłodszy obecnie polski sędzia na tym poziomie.

szkoln1

Weteran w gronie aktywnych arbitrów, a także mentor dla wielu młodszych od siebie kolegów, Mariusz Złotek przedstawił bardzo „modny” ostatnimi czasy i wywołujących duże kontrowersje temat „Najnowsze interpretacje zagrania piłki ręką”.

Świat piłki nie chce by bramki były zdobywane z udziałem ręki, stąd przepis, że każde zagranie, nawet przypadkowe, które pozwoli na stworzenie sytuacji bramkowej powinno być odgwizdywane – podkreślał Złotek, powołując się na najnowsze wytyczne UEFA.

Kursokonferencje zakończyła uroczysta kolacja dla jej uczestników. Na ręce prezesa KS PPPN Marcina Tesarskiego, Bartosz Frankowski przekazał kilka strojów sędziowskich, które zostaną zlicytowane, a pieniądze przekazane na cele charytatywne.

szkolen2

Maciej Zubek

fot. Paweł Budzyk