AP Podhleer

PIŁKA NOŻNA. Przedstawiciele czterech piłkarskich Akademii i Szkółek zrzeszonych w Podhalańskim Podokręgu Piłki Nożnej, które pozytywnie przeszył proces certyfikacji Polskiego Związku Piłki Nożnej odebrały z rąk władz PPPN oficjalnie potwierdzające to dokumenty.

Najbardziej prestiżową „Złotą Gwiazdką” wyróżnione zostały Akademia Piłkarska Podhala Nowy Targ oraz Akademia Piłkarska Wisła Czarny Dunajec. „Srebrna Gwiazdka” trafiła do Akademii Jordan z Jordanowa, a „Brązową Gwiazdką” wyróżniona została Szkółka Piłkarska Górale Nowy Targ.

IMG 3020

- Bardzo dużo pracy kosztowało nas aby zdobyć tę „złotą gwiazdkę”, ale też jeszcze więcej pracy jest przed nami. Tylko i wyłącznie dzięki pomocy rodziców i współpracy z władzami miasta będziemy w stanie ten „złotą gwiazdkę” utrzymać. Bez tych dwóch podmiotów nie będzie to możliwe, bowiem wytyczne które PZPN nakreślił, są bardzo wysokie i restrykcyjne. Są one jednak gwarantem prawidłowego rozwoju dziecka zarówno na poziomie mentalnym, technicznym i ogólnorozwojowym – podkreśla Dyrektor Akademii Piłkarskiej Podhala, Tomasz Gorczyk.

- Cztery „gwiazdki” na stosunkowo niewielki Podokręg jakim jesteśmy to niezły wynik, choć byli lepsi od nas. Wydaje mi się, że nasze kluby podeszły do tego procesu certyfikacji z pewnym dystansem i rezerwom. Część z nich na pewno wystraszyła się tych wszystkich warunków i wymogów jakie należało spełnić. Myślę że następnym razem będzie tych naszych reprezentantów znacznie więcej, a władzom klubów z Nowego Targu, Jordanowa i Czarnego Dunajca dziękuję i gratuluję, że podjęły się tego wyzwania już teraz i co najważniejsze mu sprostały – przyznał prezes PPPN, Jan Kowalczyk.

IMG 2992

Władze Polskiego Związku Piłki Nożnej przyznały łącznie 685 certyfikaty. 116 podmiotów otrzymało gwiazdkę złotą, 144 srebrną, a 425 brązową. Aż 76 certyfikatów trafiło do klubów z województwa małopolskiego.

- Z tego względu kluby z naszego województwa będą że tak powiem pod specjalnym nadzorem i mogą spodziewać się częstszych kontroli niż kluby z innych regionów naszego kraju. Jestem spokojny o wyniki tych kontroli bo wiem, że kluby na Podhalu są bardzo dobrze zorganizowane i zarządzane. Niemniej liczę, na to że władze PZPN będą, że tak powiem elastyczne w kwestiach weryfikacji niektórych z wytycznych, bo naprawdę spełnić je w 100 procentach w tak krótkim czasie to olbrzymie wyzwanie dla klubów i to też tych znacznie większych niż nasze – uważa Kowalczyk.

IMG 2985

Wizyta monitorująca to niezapowiedziana kontrola w certyfikowanej szkółce przeprowadzana jest przez regionalnego specjalistę ds. rozwoju piłki amatorskiej, osobę monitorującą lub trenera. monitorującego. W jej trakcie przedstawiciel Federacji zweryfikuje m.in. kompletność realizowania autorskich programów szkoleniowych szkółki, realizowanie wytycznych Narodowego Modelu Gry, jakość pracy trenerów, wykorzystanie infrastruktury sportowej oraz sprzętu treningowego zgodnie z kryteriami programu. Dwie negatywne oceny w czasie tzw. wizyt monitorujących oznaczań będzie wykreślenie z listy.