IMG 6762

Akademia Piłkarska Podhale Nowy Targ wzorowo przechodzi kolejne kontrole Polskiego Związku Piłki Nożnej, które mają za zadanie ocenić realizację zdań w ramach projektu Certyfikacji.

Od 2019 roku AP Podhale Nowy Targ jest posiadaczem „złotej gwiazdki”. Aktualnie takich szkółek na terenie całej Polski jest zaledwie 88.

Aby najpierw otrzymać, a następnie utrzymać „gwiazdkę”  należy spełnić szereg kryteriów. PZPN bardzo radykalnie i skrupulatnie podchodzi do tematu ich kontroli. Wykryte nieprawidłowości skutkują zazwyczaj wyrzuceniem z programu certyfikacji.

W ostatnich 7 miesiącach aż trzykrotnie wizytator z ramienia PZPN gościł niezapowiedziany na treningach poszczególnych grup wiekowych AP Podhala Nowy Targ.

Ocenie poddane były trzy tzw. obszary merytoryczne: obszar dokumentacji procesu szkoleniowego, obszar metodyczno-coachingowy oraz obszar organizacyjny treningu.

Za każdym razem AP Podhala uzyskiwał niemal maksymalną ilość punktów i pozytywną ocenę wizytatora, podkreślającą wysoki poziom sportowo-organizacyjny funkcjonowania Akademii.

- Cieszymy się, że praca jaką wykonujemy na Podhalu jest zauważona przez Polski Związek Piłki Nożnej. Złota gwiazdka, którą się posługujemy, jest wykładnikiem naszej pracy, jakości prowadzonych treningów, kwalifikacji trenerów, profesjonalizmu zarządzania – mówi Tomasz Gorczyk, dyrektor AP Podhala - Daje to przede wszystkim gwarancje rodzicom, którzy cały czas nas wspierają i pomagają w uczestnictwie w programie certyfikacji PZPN za co serdecznie im dziękujemy. Posiadamy trenerów z najwyższymi licencjami trenerskimi w Europie, UEFA Elite Youth A, którzy realizują plan treningowy oparty o najwyższe standardy w szkoleniu dzieci i młodzieży – dodał Gorczyk.

- Jak widać nasze działania i rozwój klubu jest bardzo wysoko oceniany w strukturach PZPN. Kosztuje to dużo pracy wielu osób i  należą się im za to podziękowania. Szkoda tylko że samorząd lokalny nie do końca się z tym identyfikuje. Chcemy tworzyć  kolejne grupy jednak nie wiem czy przy obecnej infrastrukturze podołałamy. Podział dotacji miejskiej świadczy o braku przychylności do naszego klubu. Owszem mamy niższe ceny za miejskie obiekty,  za co jesteśmy wdzięczni, jednak są one na takim poziomie jak mają inne Stowarzyszenia, więc nie można powiedzieć że mamy super preferencje na tle innych. Nie widać też woli chęci ze strony władz miasta do rozmów na temat budowy boiska zadaszonego. Gdyby taki obiekt powstał to dużo problemów natury organizacyjnej zostało by rozwiązane i dla klubu i dla miasta. Jednak tutaj potrzeba dialogu i merytorycznej rozmowy. My jesteśmy cały czas otwarci do rozmowy w tym zakresie. Brak działań ze strony miasta,  może doprowadzić do zniechęcenia nie tylko rodziców zawodników ale też sponsora głównego Firma WOJAS SA którzy angażują nie tylko środki finansowe ale też swój czas - przekonuje prezes Podhala, Michał Rubiś

Aktualnie AP Podhale zrzesza 320 zawodników z których 162 objętych jest programem certyfikacji. Pod kontrolą PZPN jest 10 grup młodzieżowych. Nad jakością pracy w drużynach oraz w klubie odpowiadają: Stanisław Szpyrka - Koordynator Akademii ds. Szkolenia oraz Krzysztof Leśniakiewicz - Koordynator Akademii ds. Organizacyjnych.