wynbal0NOWY TARG. Pożegnalne loty uczestników II Nowotarskich Zimowych Zawodach Balonowych o Puchar PCD Salami odbywały się i niedzielę, bo piękną pogodą uśmiechnęło się niebo do miłośników powietrznej przygody trzeciego dnia. Dziś podajemy wyniki końcowe.

wynbal1Oto podsumowującawynbal2 imprezę wynbal3relacja prezesa Fot. Anna SzopińskaAeroklubu Nowy Targ, Pawła Kosa:

II Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe przeszły do historii. Do rywalizacji o Puchar firmy PCD Salami – głównego sponsora imprezy, stanęło 16 załóg z całej Polski. W dwa dni zawodów, 7-8 lutego br., odbyły się wszystkie zaplanowane loty, w ramach których rozegrano 3 konkurencje.

W I locie zaplanowano konkurencje – „cel wyznaczony przez sędziego". Na trzy obowiązkowe krzyże (cele), tylko jeden z nich upolowały trzy załogi.

W II locie dyrektor sportowy wyznaczył konkurencję „walc", która polega na samodzielnym wyborze jednego z dwóch wyznaczonych celów. Jeden z punktów był usytuowany w bezpośredniej bliskości „zakopianki". Z uwagi na dzień masowych wyjazdów turystów z Podhala, momentalnie stworzył się gigantyczny „korek", a opuszczający nasze strony turyści doznali nieoczekiwanych wrażeń, podziwiając kilkanaście balonów na nowotarskim niebie. Niemal każdy z nich chciał uwieńczyć swoje oczekiwanie w korku, wykonując pamiątkową fotografię z balonem na ogrzane powietrze w tle.

III lot to ponownie „cel wyznaczony przez sędziego" i trzy obowiązkowe krzyże. Ciekawostką z tego lotu było niewątpliwie to, że połowa załóg pomyliła kolory markerów, zrzucając je w nieprawidłowej kolejności. Przyczyną tego mogło być zaskoczenie pilotów związane z kierunkiem wiatru, dzięki któremu balony powędrowały w pierwszej kolejności na drugi, a nie pierwszy cel. Na całe szczęście, konsekwencją pomylenia kolorów markerów było przyznanie jedynie 50 pkt. karnych. Warto także podkreślić, że pomimo braku śniegu w rejonie lotów, ostatni lot balonu PCD Salami zakończył się lądowaniem na zaśnieżonej polanie w okolicy miejscowości Obidowa. Udało się zatem z powodzeniem obronić nazwę II Nowotarskich Zimowych Zawodów Balonowych o Puchar PCD Salami. Niektórzy wszak humorystycznie sugerowali, aby ją nieco zmodyfikować , na „zawody wiosenne".

I miejsce w generalnej klasyfikacji zawodów, uzyskując 3246 pkt., zajął utytułowany zawodnik, m.in. zdobywca Pucharu Polski (2010), mistrz Polski (2011), zdobywca III miejsca Pucharu Europy (2013),
II wicemistrz Polski (2013), członek Balonowej Kadry Narodowej oraz reprezentant Polski w sporcie balonowym – Arkadiusz Iwański (Aeroklub Włocławski), latający pod banderą firmy GASPOL.
II lokata przypadła Jackowi Barskiemu (Aeroklub Krakowski), który zgromadził łącznie 2696 pkt.
III miejsce na podium należy do Wojciecha Nogi (Aeroklub Krakowski), który - zdobywając 2650 pkt. - wyprzedził o raptem 5 pkt. Krzysztofa Borkowskiego reprezentującego Aeroklub Nowy Targ, a rywalizującego na balonie PCD Salami.

Przez dwa dni zawodów lotnisko miejskie w Nowym Targu odwiedziło kilkaset osób, które miały możliwość z bliska zobaczyć, na czym polega piękno sportu balonowego. W niedzielę, już po zakończeniu zawodów, cztery załogi postanowiły wykonać loty nad Nowym Targiem, żegnając się tym samym z naszymi mieszkańcami. Piloci wyjechali z Podhala bardzo zadowoleni, z nadzieją na powrót na nowotarskie lotnisko już za rok. To my serdecznie dziękujemy, że byliście z nami oraz że wzięliście udział w naszych zawodach balonowych, które staramy się udoskonalać z roku na rok.

W tym miejscu chciałbym gorąco podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie oraz przeprowadzenie całych zawodów. W sposób szczególny pragnę złożyć serdeczne podziękowania za okazane wsparcie, na ręce Pana Prezesa PCD Salami – Kazimierza Stolarczyka oraz Dyrektora PCD Salami – Zdzisława Budzyka. Bez Was zorganizowanie tych zawodów byłoby niemożliwe.

A oto zajęte miejsca i osiągnięte wyniki po czterech konkurencjach (nazwiska pilotów i suma punktów):

1. Arkadiusz Iwański (Aeroklub Włocławski) SP-BDG – 3246
2. Jacek Barski (Aeroklub Krakowski) - SP-BDN - 2696
3. Wojciech Noga (Aeroklub Śląski) - SP-BEY - 2650
4. Krzysztof Borkowski (Aeroklub Nowy Targ) SP-BFC - 2645
5. Tomasz Łysiak (Firma RAKOCZY) SP-BEV – 2607
6. Dariusz Iwański (Aeroklub Włocławski) - SP-BFH – 2600
7. Tomasz Gajewski SP-BDZ – 2598
8. Lech Kołtun (Aeroklub Lubelski) SP-BEF – 2458
9. Krzysztof Kosobudzki (Aeroklub Warszawski) SP-BCA – 2377
10. Tomasz Sionkowski (Harcerski Klub Balonowy) - SP-BIF – 2167
11. Krzysztof Korepta - SP-BIH – 2100
12. Bartłomiej Pyza (Aeroklub Lubelski) - SP-BBC – 2050
13. Mirosław Rękas (Mościcki Klub Balonowy) – 1917
14. Teodor Bank (Latający Holender) SP-BDV – 1800
15. Piotr Noga (Aeroklub Śląski) - SP-BEY - 1427

Fot. Z rozdania nagród - Tadeusz Brodalka