1REGION. Drugi już z kolei BeskidSki Maraton zgromadził na starcie, co prawda tylko około 30 zawodników, ale byli to prawdziwi mistrzowie. I miejsce w kategorii mężczyzn zdobył sam Andrzej Długosz, wieloletni mistrz Polski, a wśród kobiet zwyciężyła Izabela Zatorska, polska lekkoatletka specjalizująca się w biegach długodystansowych i biegach górskich, mistrzyni Europy i Świata. Patronat medialny nad imprezą, która tym razem odbyła się w Kasinie, sprawowała nasza gazeta internetowa PODHALEREGION.

- Można powiedzieć, że tym razem pojawili się zawodnicy profesjonalni, a także łowcy nagród – mówi Jakub Rąpała, prezes zarządu Małopolskiego Klastra Turystycznego – Beskid, z którego to inicjatywy odbywa się cykl biegów MaratonSki. Atmosfera podczas całej sportowej imprezy była wręcz wyśmienita, spowodowały ją z pewnością dodatkowe atrakcje. W Kasinie Wielkiej na Śnieżnicy zorganizowano, bowiem też przy okazji Dzień Sportu. Prócz biegów były więc i zawody downhillowe oraz występy zespołu Hawajskiego „Pearl shell".23
Zawody dawnhillowe zgromadziły rowerzystów, wyczynowców. Pokonywali oni trudne odcinki trasy na rowerach, z których niejeden wart był tyle, ile dobrej jakości auto... – Ceny rowerów wyczynowych, takich jakie są potrze4bne do zawodów, zaczynają się od kwoty 10 tys. zł i idą wzwyż – wyjaśniał Jakub Rąpała. Dlaczego aż tyle56789101112121314151617181920 kosztują? Mają specjalne hamulce, amortyzatory, dzięki czemu mogą wykonywać niesamowite wręcz ewolucje, a same zawody są niezwykle widowiskowe.212223242627282930
Sam Maraton BeskidSki w Kasinie polegał na 6 okrążeniach po 1520 metrów, trasy niezwykle trudniej i wymagającej, bowiem jak stwierdziła sama mistrzyni Izabela Zatorska – ta wymagająca trasa, z której część była mocno pod górę, wymagała odpowiedniego rozłożenia sił. Udało się to mistrzom. Miejsce I wśród mężczyzn zdobył Andrzej Długosz, 3132333435363637383940414243piętnastokrotny medalista Mistrzostw Polski i najlepszy biegacz górski w historii Polski. Tylko w latach 2001 – 2010 zdobył on aż 15 medali Mistrzostw Polski: 11 złote, 3 srebrne i 1 brązowy. A w ubiegłym roku aż 3 złote medale Mistrzostw Polski. Wśród kobiet najlepsza była Izabela Zachara-Zatorska, lekkoatletka specjalizująca się w biegach długodystansowych i biegach górskich. W mistrzostwach świata w biegach górskich w 1999 roku zdobyła ona srebrny medal, w 2000 – brązowy, w 2001 – brązowy i srebrny drużynowo, w 2002 brązowy. W pucharze świata Grand Prix I miejsce w 2001 r., 2 w 2002 i 2003 roku, 1 w 2004 i 2005 roku. W Pucharze Europy w biegach górskich w 1999 roku i 2000 - złote medale, a w Mistrzostwach Europy weteranów w biegach górskich w 2006 roku medal srebrny. Jest ona też czołową maratonką kraju.
Cykl biegów górskich organizowany jest z inicjatywy Małopolskiego Klastra Turystycznego - Beskid. Pomysłodawcą jednak całego przedsięwzięcia i głównym jego organizatorem jest Małopolski Operator Integracji Turystycznej. Zwycięzcy mogą w nim liczyć na bardzo atrakcyjne nagrody. Do wygrania jest aż ponad 20 tysięcy złotych! Celem maratonu BeskidSki jest jednak nie tylko popularyzacja biegów, ale i zdrowego stylu życia, przy jednoczesnej promocji inicjatywy Małopolskiego Klastra Turystycznego – Beskid. To podczas cyklu biegów promowany jest nowy produkt dla narciarzy - BeskidSKI PASS!
Co to jest BeskidSKI PASS? Wspólny karnet na kilka stacji narciarskich. Karnety te będą 5, 10 i 15-dniowe w systemie, „kiedy chcesz". - Kupując taki karnet (np. 10 dniowy) będziemy mieli możliwość korzystania przez 10 dowolnie wybranych dni, w trakcie całego sezonu zimowego, na wszystkich połączonych stacjach, o dowolnej porze podczas godzin działania wyciągów. Co więcej karnet będzie można zakupić przez Internet, w hotelach, pensjonatach oraz wielu innych współpracujących podmiotach. Bardzo istotną sprawą będzie również fakt, że karnet wielodniowy będzie znacznie tańszy niż zakupienie biletów poza zintegrowanym systemem. Więcej informacji dotyczących BeskidSki znajdziesz na www.beskidski.pl – informują sami pomysłodawcy. Wyjaśniają, że ten „nowy produkt" dla miłośników białego szaleństwa powstał przy współpracy kilku stacji narciarskich Beskidów. To dzięki niemu już w najbliższym sezonie zimowym wszyscy narciarze będą mogli korzystać z wielu wyciągów w ramach jednego zintegrowanego systemu. Współpracujące na dziś stacje to: Podstolice Ski (stacja w okolicach Wieliczki /Krakowa), Beskid – Spytkowice (koło Rabki), SN Śnieżnica ( Kasina Wielka), Limanowa SKI (Limanowa), Ryterski Raj (Rytro), Kokuszka SKI (Piwniczna) a nad przystąpieniem wspólnego systemu zastanawiają się SN Czarny Groń (Andrychów) Lubomierz SKI (okolice Mszany Dolnej) Jednocześnie cały czas są prowadzone rozmowy z kolejnymi podmiotami chcącymi przystąpić do wspólnej karty.
Teraz biegi promujące skipass odbywają się właśnie na części współpracujących z sobą stacji, a zwycięzcy całego cyklu będą mogli liczyć na atrakcyjne nagrody. 30 czerwca zawodnicy rywalizowali na stacji Podstolice, w sobotę 14 lipca będą w Kasinie, 29 lipca w Rytrze, 12 sierpnia w Spytkowicach, a 26 sierpnia w Limanowej.

Wyniki